Ֆրանսիայի վարչապետն Ադրբեջանից պահանջել է հետ քաշել զորքերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալն Ադրբեջանից պահանջել է հետ քաշել իր զորքերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով  Le Figaro-ին, Ֆրանսիայի վարչապետն այդ մասին ասել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ ունեցած ելույթում՝ նշելով, որ Ադրբեջանի նախագահն ինքն է խոստովանել, որ ադրբեջանական ուժերն առաջխաղացում ունեն Հայաստանի տարածքի մի քանի կետերում։
«Այսօր մեր խնդիրը կայանում է նրանում, որ օգնենք Հայաստանին պաշտպանել իր անկախությունը, իր ժողովրդավարությունը , սուվերենությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,- հայտարարել է Ատալը։
Ֆրանսիայի վարչապետը նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է պատժել Հայաստանին իր խաղաղության ձգտման, իր ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի, այն սկզբունքների համար, որոնք Մոսկվան անարգում է Ուկրաինայում։
Աթալը հիշատակել է Հայաստանի միանալը Միջազգային քրեական դատարանին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ընտրել է ժողովրդավարությունը և իրավական պետություն լինելու ճանապարհը։
Ֆրանսիայի վարչապետը շեշտել է, որ Մոսկվան չդատապարտեց Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ մինչև անցած տարեվերջ մեծամասնությամբ հայեր էին բնակվում՝ հավելելով, որ այսպես կոչված ռուսական խաղաղապահ ուժերը թույլ տվեցին, որ այնտեղ հումանիտար ճգնաժամ լինի։

French Prime Minister demands Azerbaijan to withdraw troops from occupied Armenian positions
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS.  French Prime Minister Gabriel Attal has demanded Azerbaijan to withdraw its troops from the positions they have occupied in Armenia, Le Figaro reports.
The French Prime Minister said this at the annual dinner of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France, noting that the President of Azerbaijan himself admitted that Azerbaijani forces have advanced in several areas of the Republic of Armenia.
"Our task today is to help Armenia protect its independence, democracy, sovereignty and territorial integrity," Attal said.
The Prime Minister of France also added that Russia wants to punish Armenia for its aspiration for peace, respect for its sovereignty, as well as for the principles that Moscow disrespects in Ukraine.
Attal mentioned Armenia's joining the International Criminal Court, stressing that Armenia has chosen the path of democracy and the rule of law.
The French Prime Minister emphasized that Moscow did not condemn Azerbaijan's use of force in Nagorno-Karabakh, where Armenians had lived until the end of last year, adding that the so-called Russian peacekeeping forces allowed a humanitarian crisis to occur there.