ՄԱԿ-ում հայտնել են, որ Գազայի հատվածում ավելի քան 13 000 երեխա է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում ավելի քան 13 հազար երեխա է զոհվել հոկտեմբերի 7-ից պաղեստինյան անկլավում ընթացող ռազմական գործողությունների հետևանքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտնել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը։
«Մինչ այժմ զոհվել է ավելի քան 13 հազար երեխա, որն ահռելի մեծ, սարսափեցնող թիվ է», - հայտարարել է Ռասելը:
Նա նշել է, որ ևս հազարավոր երեխաներ վիրավորվել են կամ գտնվում են ավերված շենքերի փլատակներում, հազարավոր երեխաներ որբացել են։
Ռասելը հավելել է, որ աշխարհում գրեթե ոչ մի հակամարտությունում երեխաների շրջանում զոհերի այսքան մեծ թիվ չի գրանցվել։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին՝ այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 253-ին։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, գերազանցել է 31 600-ը, ավելի քան 73 600 մարդ վիրավորվել է:

ООН сообщает, что в секторе Газа погибло более 13 000 детей
В результате военных действий в секторе Газа с 7 октября в палестинском анклаве погибло 13 000 детей. Как передает «Арменпресс», об этом в интервью телеканалу CBS заявила исполнительный директор Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел.
«На текущий момент погибли более 13 000 детей, это поистине ужасающее число», - сказала Рассел.
Она добавила, что еще тысячи детей получили ранения или находятся в руинах разрушенных зданий, тысячи детей остались сиротами.
Рассел отметила, что ни в одном из конфликтов в мире не было такого количества погибших детей.
Война в секторе Газа началась после того как боевики палестинского радикального движения ХАМАС 7 октября 2023 года вторглись на теврриторию Израиля, убив 1200 человек и взяв в плен 253. После этого нападения Израиль начал военные действия в анклаве, в результате которых число жертв, по данным местных властей, превысило 31 600, более 73 600 человек получили ранения.