ԵԱՀԿ-ն մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանում կայացած ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ, որտեղ մտահոգություն է հայտնել քվեարկության արդարության վերաբերյալ։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է Reuters-ը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ընտրությունների ընթացքում բացակայել են բազմակի քվեարկության դեմ երաշխիքները:
«Սա լուրջ հարցեր առաջացրեց այն մասին, թե արդյոք քվեաթերթիկները հաշվվել են և արդյոք արդյունքներն արդար են եղել», - ասվում է զեկույցում:
Նշվում է, որ ընտրությունների նախապատրաստությունն արդյունավետ և պրոֆեսիոնալ է եղել, սակայն զուրկ է եղել իսկական բազմակարծությունից, և քննադատների ձայնը շարունակաբար ճնշվել է:
Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել փետրվարի 7-ին։ Ընտրատեղամասերի 93 տոկոսի տվյալների մշակման արդյունքների հիման վրա Իլհամ Ալիևը հավաքել է ձայների 92,1 տոկոսը և հինգերորդ անգամ հաղթել ընտրություններում։

Выборы в Азербайджане проходили в условиях ограничений и были безальтернативными: ОБСЕ
Внеочередные выборы президента Азербайджана, состоявшиеся 7 февраля, прошли в условиях отсутствия политической альтернативы, а в политической жизни страны мало представлены женщины. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, такие выводы сделали представители миссии наблюдателей от ОБСЕ, заявив, что азербайджанская сторона не учла полученные ранее рекомендации.
"Выборы проходили в условиях ограничений, и, несмотря на то, что они были хорошо организованы, на них отсутствовала политическая альтернатива", - заявил на брифинге специальный координатор миссии Артур Герасимов.
Он добавил, что азербайджанская сторона "к сожалению, не учла полученные ранее рекомендации приблизить национальное законодательство к международным стандартам проведения демократических выборов".
В распространенном отчете миссии также утверждается, что наблюдатели на избирательных участках отметили "указания на возможность "вбрасывания" бюллетеней", что, по их мнению, "вызывает вопросы о корректности подсчета".