Մեկնարկել է Անդրանիկ Մարգարյանի անվան շախմատային հուշամրցաշարը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի ակադեմիան հունվարի 9-16-ը կազմակերպում է շախմատային փառատոն՝ նվիրված Անդրանիկ Մարգարյանի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` շախմատային փառատոնի շրջանակում հունվարի 9-ին մեկնարկել է շրջանային հուշամրցաշար Հայաստանի, Վրաստանի, Շվեդիայի, Ղազախստանի, Իրանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Մասնակիցների կազմում են աշխարհի 18 տարեկանների չեմպիոն Ալեքսեյ Գրեբնևը և Եվրոպայի Մ18 տարեկանների չեմպիոն Արսեն Դավթյանը: Շրջանային մրցաշարն անցկացվում է միջազգային գրոսմայստերի և վարպետի նորմաներով:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ փառատոնի շրջանակում կանցկացվի նաև պատանեկան մրցաշար, որին կմասնակցեն մինչև 18 տարեկան շուրջ 600 տղաներ և աղջիկներ: Մրցաշարը կանցկացվի շվեյցարական մրցակարգով՝ 9 խաղափուլերով: Պատանեկան մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է շուրջ 2,5 մլն ՀՀ դրամ: Տարբեր տարիքային խմբերում անցկացվող մրցաշարերում 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները կպարգևատրվեն նաև մեդալներով և պատվոգրերով:

Стартовал Мемориальный шахматный турнир, посвященный памяти Андраника Маргаряна
С 9 по 16 января в Ереване пройдет шахматный фестиваль, организованный Шахматной академией Армении,  посвященный памяти Андраника Маргаряна.
Как передает «Арменпресс», 9 января в рамках шахматного фестиваля стартовал региональный мемориальный турнир с участием представителей Армении, Грузии, Швеции, Казахстана, Ирана и России. Среди участников - чемпион мира до 18 лет Алексей Гребнев и чемпион Европы до 18 лет Арсен Давтян. Региональный турнир проводится по нормам международного гроссмейстера и мастера.
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в рамках фестиваля состоится и молодежный турнир, в котором примут участие около 600 юношей и девушек в возрасте до 18 лет. Турнир пройдет в швейцарском формате в 9 туров. Призовой фонд молодежного турнира составляет около 2,5 млн драмов. Участники, занявшие 1-3 места на турнирах, проводимых в разных возрастных группах, также будут награждены медалями и грамотами.