ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը ԵԽԽՎ-ում ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից «Փախստականների արձագանքման ծրագիրը»
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում Իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների, Միգրացիայի և Մոնիտորինգի հանձնաժողովները համատեղ լսումներ են անցկացրել «Ղարաբաղի հայության մարդու իրավունքներն ու հումանիտար իրավիճակը և Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունները» թեմայով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հանրային հեռուստաընկերությունը։
Քննարկման ժամանակ Ստրասբուրգի եվրոպական ինստիտուտներում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչ Անդրեաս Վիսները փաստեր է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության տեղահանման վերաբերյալ: Նա հիշեցրել է, որ 100 632 փախստական, այդ թվում՝ 30 000 երեխա, ապաստան են ստացել Հայաստանում, ինչը նշանակում է, որ այստեղ յուրաքանչյուր 30 մարդուց մեկը նոր ժամանած փախստական է, ընդ որում՝ 2020 թ. պատերազմից հետո Հայաստանում հաստատվել էր ևս մոտ 35 000 փախստական:
«Նոր ժամանած փախստականները հիմնականում շփոթված են ու անհանգստացած իրենց ապագայի հարցում: Նրանք չգիտեն՝ ինչ է լինելու իրենց տների հետ: Նրանք չգիտեն՝ արդյոք կկարողանա՞ն մի օր վերադառնալ: Նրանք չգիտեն՝ արդյոք իրենց երեխաներին հասանելի կլինի՞ կրթությունը: Փախստականներից շատերը գրեթե ոչինչ չեն վերցրել իրենց հետ, և անհապաղ առաջին անհրաժեշտության օգնության կարիք ունեն, ինչպես՝ ծածկոցներ, անկողնային պարագաներ, դեղորայք, սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն և ապաստան: Շատերը՝ ինչպես երեխաները, այնպես էլ մեծահասակները, տրավմայի են ենթարկվել և հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: Շատերն անհանգստացած են իրենց բարեկամ ծերերի համար, որոնք չեն կարողացել կամ չեն ցանկացել լքել իրենց տունը և իրենց կենդանիներին»,- նշել է Վիսները:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը հետևողական և գովելի ջանքեր է գործադրել նոր ժամանածներին գրանցելու և նրանց աճող կարիքները բավարարելու ուղղությամբ:
ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչն ընդգծել է իր կառույցի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանին և հայ փախստականներին՝ միևնույն ժամանակ, նշելով, որ միջազգային հանրության կողմից աջակցությունը շարունակելու կարիք կա: Նա տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 7-ին ներկայացվել է «Փախստականների արձագանքման ծրագիր»՝ միջոցների հայթայթումը կազմակերպելու համար: Ծրագրի համաձայն՝ մարդկանց աջակցությունը կազմակերպելու համար միջազգային հանրությունը նախատեսում է հավաքել 97 միլիոն դոլար: Ծրագիրը կոչված է՝ լրացնելու ՀՀ կառավարության և միջազգային դերակատարների ջանքերը՝ աջակցելու հայ փախստականներին:

Представитель ООН в ПАСЕ представил программу «Реагирования на нужды беженцев из Нагорного Карабаха»
Представитель ООН в ПАСЕ представил программу «Реагирования на нужды
беженцев из Нагорного Карабаха»
На осенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы комиссии по правовым вопросам и правам человека, миграции и мониторингу провели совместные слушания на тему «Права человека и гуманитарная ситуация карабахских армян и международные обязательства Азербайджана».
Как передает «Арменпресс», об этом сообщила Общественная телекомпания.
В ходе обсуждений в Страсбурге представитель Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Андреас Виснер представил факты перемещения населения Нагорного Карабаха. Он напомнил, что в Армении убежище получили 100 632 беженца, в том числе 30 000 детей, что означает, что каждый 30-й человек в Армении - только прибывший беженец, причем после войны 1920 г. в Армению переместились еще около 35 000 беженцев.
«Прибывшие беженцы в большинстве своем растеряны и обеспокоены своим будущим. Они не знают, что будет с их домами. Они не знают, смогут ли они однажды вернуться. Они не знают, смогут ли их дети иметь доступ к образованию. Большинство беженцев почти ничего не взяли с собой и нуждаются в предметах первой необходимости, таких как одеяла, постельные принадлежности, лекарства, психосоциальная поддержка и кров. Многие, как дети, так и взрослые, получили травмы и нуждаются в психологической поддержке. Многие беспокоятся о своих пожилых родственниках, которые не смогли или не захотели покинуть свои дома и свой домашний скот», - сказал Виснер.
По его словам, правительство Армении предпринимает последовательные и достойные похвалы усилия по регистрации вновь прибывших и удовлетворению их растущих потребностей.
Представитель офиса ООН подчеркнул поддержку, оказываемую его организацией Армении и армянским беженцам, в то же время, отметив, что существует необходимость продолжения поддержки со стороны международного сообщества. Он сообщил, что 7 октября была представлена ​​«Программа реагирования на нужды беженцев» для организации сбора средств. Согласно программе, международное сообщество планирует собрать 97 миллионов долларов для организации помощи людям. Программа призвана дополнить усилия правительства РА и международных организаций по поддержке армянских беженцев.