ԼՂ-ում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններն Իրանում անհանգստության տեղիք են տվել. իրանագետը խոսել է զարգացումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանագետ Ժաննա Վարդանյանի կարծիքով՝ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այցն Իրան տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից հայ ազգաբնակչությանն էթնիկ զտման ենթարկելու ֆոնին, հետևաբար, ԼՂ-ում վերջին իրադարձություններն Իրանում անհանգստության տեղիք են տվել։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վարդանյանը նշեց, որ հոկտեմբերի 5-ին նախատեսվող Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հերթական հանդիպումից առաջ իրանական կողմին, բնականաբար, հետաքրքրում են հարևանների դիրքորոշումները, ուստի Գրիգորյանն իրանցի պաշտոնյաներին ներկայացրել է վերջին զարգացումներն ու դրանց վերաբերյալ ՀՀ իշխանության տեսակետները։ Գրիգորյանի այցն Իրան տեղի է ունեցել նաև երկու հարևան երկրների միջև բանակցությունների և շփումների շարունակության շրջանակներում՝ քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների հետագա դինամիկան։
«Իրանի լրատվական ու փորձագիտական շրջանակներում խոսվում է այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված վերջին իրադարձություններից հետո չի բացառվում, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կթիրախավորեն Սյունիքը, առավել ևս, որ վերջին օրերին Անկարայում և Բաքվում ավելի են ակտիվացել, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ խոսակցությունները։ Այդուհանդերձ, Իրանը վերջին տարիներին բազմիցս հայտարարել է, որ կողմ է տրանսպորտային ցանցերի զարգացմանը, ինչը շահավետ կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար, սակայն ընդգծել է, որ դեմ է միջազգային և աշխարհաքաղաքական սահմանների փոփոխություններին»,- ասաց իրանագետը։
Պաշտոնական Թեհրանում Թուրքիայի բանագնացներին և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց արդեն իսկ ասվել է, որ Հայաստանի սահմանների փոփոխությունն Իրանի համար կարմիր գիծ է։ Պատահական չէ, որ բանակցություններում իրանական կողմն առաջարկում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ցամաքային ճանապարհ բացել իր տարածքով, ինչն, ըստ էության, առաջարկվում է որպես այլընտրանք, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքին»։
«Կարմիր գծերի մասին խոսելիս, իրանը չի սահմանափակվում միայն դիվանագիտական հայտարարություններով։ Վերջին տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ պետական սահմանի երկայնքով Իրանը պարբերաբար անցկացրել է զորավարժություններ, որոնք նախազգուշական յուրատեսակ մեսիջներ են Ադրբեջանին, Թուրքիային ու նրանց դաշնակիցներին»,- ասաց Վարդանյանը։
Միջազգային լրահոսի համաձայն՝ Իրանի բանակը պլանավորում է լայնածավալ զորավարժություններ իրականացնել՝ ռազմական անօդաչու օդուժիմասնակցությամբ։ Անօդաչու թռչող սարքերի վարժանքներին կմասնակցեն բանակի չորս ճյուղերի՝ ցամաքային զորքերի, ռազմածովային, ռազմաօդային ուժերի և հակաօդային պաշտպանության ուժերի անձնակազմերը: Զորավարժությունները տեղի կունենան Իրանի կենտրոնական և հարավային շրջաններում։
Վարդանյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկիր իր զորամիավորումների մարտունակությունը շարունակ բարձր պահելու նպատակով անցկացնում է զորավարժություններ, և Իրանն այդ առումով բացառություն չէ։
«Թեև պլանավորված լայնամասշտաբ զորավարժություններն անցկացվելու են ոչ թե հարևան երկրների անմիջական սահմանների հարևանությամբ, այլ Իրանի հարավում և կենտրոնում, բայցևայնպես պարունակում են նաև ուղերձներ տարածաշրջանի երկրներին։ Այս պահին դժվար է կանխատեսել, թե կոնկրետ ինչ գործողությունների հետագայում կդիմի Իրանը, սակայն փաստ է, որ Թեհրանում անվտանգության բաղադրիչին և երկրների տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անխախտելիության գործոնին հատկացվում է կենսական նշանակություն»,- եզրափակեց իրանագետը։

Последние события в Нагорном Карабахе вызвали обеспокоенность в Иране: иранолог рассказала о развитии событий
ЕРЕВАН, 03 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. По словам иранолога Жанны Варданян, визит секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна в Иран состоялся на фоне этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана, поэтому последние события в Нагорном Карабахе вызвали обеспокоенность в Иране.
В беседе с «Арменпресс» Варданян отметила, что перед следующей встречей лидеров Азербайджана и Армении, намеченной на 5 октября, иранская сторона, естественно, интересуется позицией своих соседей, поэтому Григорян представил последние события и действия и мнения правительства РА по ним иранским чиновникам. Визит Григоряна в Иран состоялся также в рамках продолжения переговоров и контактов между двумя соседними странами для обсуждения будущей динамики двусторонних отношений.
"В СМИ и экспертных кругах Ирана ходят разговоры о том, что после недавних событий в Нагорном Карабахе не исключено, что Азербайджан и Турция нацелятся на Сюник, тем более, что в последние дни идут разговоры о так называемом "Зангезурском коридоре". "Активизировались в Анкаре и Баку. Тем не менее, в последние годы Иран неоднократно заявлял, что выступает за развитие транспортных сетей, что будет выгодно всем странам региона, но подчеркивал, что он против изменения международных и геополитических границ", - заявила эксперт по Ирану.
Турецким послам и высокопоставленным чиновникам в официальном Тегеране уже заявили, что изменение границ Армении является красной линией для Ирана. Неслучайно на переговорах иранская сторона предлагает открыть сухопутную дорогу между Азербайджаном и Турцией через свою территорию, что, по сути, предлагается в качестве альтернативы так называемому «Зангезурскому коридору».
«Говоря о красных линиях, Иран не ограничивается только дипломатическими заявлениями. В последние годы Иран регулярно проводит военные учения вдоль государственной границы с Арменией и Азербайджаном, которые являются своего рода предупредительным сигналом для Азербайджана, Турции и их союзников", - сказала Варданян.
По данным международных новостей, иранская армия планирует провести масштабные военные учения с участием военной беспилотной авиации. В учениях с дронами примут участие представители четырех родов войск: армии, флота, военно-воздушных сил и сил противовоздушной обороны. Учения пройдут в центральных и южных регионах Ирана.
По словам Варданян, каждая страна проводит военные учения с целью постоянного поддержания боеспособности своих воинских частей, и Иран в этом плане не является исключением.
"Хотя планируемые масштабные военные учения пройдут не вблизи непосредственных границ соседних стран, а на юге и в центре Ирана, они также содержат послания для стран региона. На данный момент сложно прогнозировать, какие конкретные действия Иран предпримет в будущем, но фактом является то, что в Тегеране жизненно важное значение придают компоненту безопасности и фактору территориальной целостности и нерушимости границ", - заключила эксперт.