Չեխական բարեգործական կազմակերպությունը Հայաստանում հումանիտար օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մարդկանց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Մարդը կարիքի մեջ» չեխական բարեգործական հասարակական կազմակերպության թիմը Հայաստանում հումանիտար օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մարդկանց՝ հատկացնելով սնունդ, ապահովելով շարժունակության միջոցներ՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար և անվտանգ տարածքներ՝ երեխաների համար։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է կազմակերպության կայքում տարածված հաղորդագրությունից։
«Իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է, սահմանին ավելանում է մարդկանց թիվը: Կան տարեցներ, և փոքր երեխաներ ունեցող ընտանիքներ: Շատերն իրենց հետ վերցրել են միայն տարրական իրեր և չունեն համապատասխան հագուստ, սնունդ կամ հիգիենայի պարագաներ: Մենք հույսը դնում ենք մեր դոնորներից ստացվող միջոցների վրա՝ արձագանքելու քաղաքացիական բնակչության ընթացիկ կարիքներին», - հայտնել է «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի հայաստանյան առաքելության տնօրեն Վարդուհի Դադունցը։
Կազմակերպության գործադիր տնօրեն Շիմոն Պանեկը հանրությանը խնդրել է արձագանքել SOS Armenia արտակարգ կոչին՝ կատարելով նվիրատվություններ:
Իր հերթին «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի Հայաստանի համակարգող Միխալ Զելբան հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխվածներին աջակցությունը տրամադրվում է տեղի իշխանությունների միջոցով։ Այդ օգնությունը ներառում է նաև սնունդ, շարժասայլակներ։
Ըստ կազմակերպության հաղորդագրության՝ նախնական մարդասիրական օգնության տրամադրումը հնարավոր է եղել՝ շնորհիվ կազմակերպության «Ընկերների ակումբի» մարդասիրական հիմնադրամի միջոցներից հատկացված 40 հազար եվրոյի։
«Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ն Հայաստանում մշտական առաքելություն ունի 2003 թ.-ից, իսկ առաջին մարդասիրական օգնությունը Հայաստանին տրամադրվել է 1988 թ.-ի աղետալի երկրաշարժից հետո։ Կազմակերպությունը հիմնադրվել է Պրահայի հենց այն մի խումբ ուսանողների կողմից, որոնք Սպիտակի երկրաշարժից տուժածների համար 50 տոննա օգնություն են հավաքել և ուղարկել Հայաստան։

Благотворительная организация Чехии оказывает гуманитарную помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха
Благотворительная организация Чехии оказывает гуманитарную помощь
вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха
Команда чешской благотворительной общественной организации «Человек в нужде», действующей в Армении, оказывает гуманитарную помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Члены организации раздают продукты питания, средства передвижения для людей с ограниченными возможностями и предоставляют безопасные места для детей. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение, опубликованное на сайте организации.
«Ситуация крайне тяжелая, количество людей на границе увеличивается. Есть пожилые люди и семьи с маленькими детьми. Многие взяли с собой только самые необходимые вещи и не имеют достаточной одежды, продуктов питания и предметов гигиены. Мы рассчитываем на средства, полученные от наших доноров, для удовлетворения текущих потребностей гражданского населения», - сказала Вардуи Дадунц, директор армянской миссии общественной организации «Человек в нужде».
Исполнительный директор организации Шимон Панек обратился к общественности с просьбой отреагировать на чрезвычайный призыв SOS Armenia и сделать пожертвования.
Координатор общественной организации «Человек в нужде» от Армении Михал Зельба сообщил, что помощь переселенцам в Республику Армения осуществляется посредством местных властей. Людям раздаются продукты питания, нуждающимся выдаются инвалидные коляски.
Согласно сообщению организации, оказание первичной гуманитарной помощи стало возможным благодаря 40 000 евро, выделенным гуманитарным фондом организации «Клуб друзей».
Организация «Человек в нужде» имеет постоянное представительство в Армении с 2003 года. Первая гуманитарная помощь была оказана Армении после катастрофического землетрясения 1988 года. Организация основана группой студентов из Праги, которые собрали 50 тонн гуманитарной помощи пострадавшим от Спитакского землетрясения и отправили ее в Армению.