Եգիպտոսը հայտարարել է ԵԱՏՄ-ի հետ բանակցություններում զգալի առաջընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի առևտրի և արդյունաբերության նախարարությունը հայտնել է, որ ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրման շուրջ բանակցություններում զգալի առաջընթաց է գրանցվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, վկայակոչելով Եգիպտոսի առևտրի և արդյունաբերության նախարարության հայտարարությանը:
Ըստ աղբյուրի՝ մայիսի վերջին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը հայտարարել էր, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը կարող է Եգիպտոսի հետ Ազատ առևտրի գոտու (ԱԱԳ) մասին համաձայնագիր ստորագրել մինչև տարեվերջ։
Եգիպտոսի նախարարության հայտարարության համաձայն, Ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների վեցերորդ փուլում, որը տեղի է ունեցել Մոսկվայում, քննարկվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են առևտուրը և ապրանքների ծագումը որոշելու կանոնները:

Египет заявил о заметном прогрессе в переговорах с ЕАЭС
Министерство торговли и промышленности Египта заявило, что на переговорах с ЕАЭС о подписании соглашения о зоне свободной торговли был достигнут заметный прогресс.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявилоМинистерство торговли и промышленности Египта.
В конце мая председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК)Михаил Мясниковичзаявил, что Евразийский экономический союз может выйти на подписание соглашения о зоне свободной торговли с Египтом до конца года.
Согласно заявлению египетского министерства, в ходе шестого раунда переговоров по соглашению о ЗСТ, который проходил вМоскве, обсуждались такие темы, как торговля товарами и правила их происхождения.