Միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը թեքել, երբ ԼՂ-ում մարդիկ սովամահ են լինում․ իրավապաշտպան Էվելինա Օչաբի հոդվածը՝ Forbes- ում
Միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը թեքել, երբ ԼՂ-ում
մարդիկ սովամահ են լինում․ իրավապաշտպան Էվելինա Օչաբի հոդվածը՝ Forbes-
ում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրավապաշտպան Էվելինա Օչաբը, որի գործունության հիմնական ուղղություններից է աշխարհի տարբեր երկրներում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ հետապնդումները,  Forbes-ում հոդված է հրապարակել՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իր հոդվածում իրավապաշտպանը մեջբերել է ՄԱԿ-ի փորձագետների՝ օգոստոսի 7-ի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով վերջին յոթ ամիսների ընթացքում արգելափակված է մնում Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, ինչի հետևանքով բնակչությունը բախվել է սննդամթերքի, պարենի, բժշկական և հիգիենայի պարագաների կտրուկ պակասի հետ:
Օչաբը իր հոդվածում հիշեցրել է Լաչինի միջանցքով մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը չի կատարել որոշումները, քանի որ Լաչինի միջանցքը շարունակում է արգելափակված մնալ։
Իրավապաշտպանը նաև անդրադարձել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Օկամպոյի զեկույցին, որում վերջինս արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ցեղասպանություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում։
«Լեռնային Ղարաբաղում ծանր վիճակի մասին հաղորդագրությունները վերջապես պետք է լուրջ ընդունվեն և գործողություններ ձեռնարկվեն։ Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ սովամահ են լինում, միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը թեքել, ինչպես եղել է վերջին 8 ամիսների ընթացքում։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը հրատապ օգնության կարիք ունի՝ առանց հավելյալ արդարացումների»,- գրել է Էվելինա Օչաբը։

'As Nagorno-Karabakh is being starved, the international community cannot continue looking away,' Dr. Ewelina U. Ochab
'As Nagorno-Karabakh is being starved, the international community cannot continue
looking away,' Dr. Ewelina U. Ochab
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Human rights advocate, lawyer Dr. Ewelina U. Ochab has reacted to the ongoing humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh after a former chief prosecutor of the International Criminal Court warned that Azerbaijan’s blockade of Lachin Corridor constitutes genocide.
Dr. Ewelina U. Ochab is a programme lawyer with the IBA's Human Rights Institute and co-founder of the Coalition for Genocide Response. Dr Ochab works on the topic of genocide, with specific focus on the persecution of ethnic and religious minorities around the world.
In an article titled ‘Lachin Corridor Blockade Starves Nagorno-Karabakh’ the lawyer said that the reports of the ‘dire situation in Nagorno-Karabakh must be taken seriously at last and acted upon.’
“As Nagorno-Karabakh is being starved, the international community cannot continue looking away as it has done for the last eight months. The people of Nagorno-Karabakh require urgent assistance without any further excuses,” she added, noting the first Prosecutor of the International Criminal Court Luis Moreno Ocampo’s expert opinion which determined that Azerbaijan is committing genocide in Nagorno-Karabakh.
Ochab cited the August 7, 2023 statement by a group of United Nations experts who raised the alarming situation in Nagorno-Karabakh as a result of the ongoing blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan.