Հայաստանում շինարարության ծավալն աճել է 16 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա հունվար-ապրիլ ամիսներին իրականացվել է 94 մլրդ 869.3 մլն դրամի շինարարություն՝ նախորդ տարվա առաջին 4 ամիսների նկատմամբ աճելով շուրջ 16 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Ընդ որում՝ շինարարության 13.5 տոկոսն իրականացվել է պետբյուջեի միջոցների հաշվին՝ 12 մլրդ 790.3 մլն դրամի, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ պակաս է 31.4 տոկոսով: Համայնքների միջոցների հաշվին իրականացվել է ընդհանուր շինարարության 3.8 տոկոսը՝ 3 մլրդ 641.6 մլն դրամի՝ 2022-ի առաջին 4 ամիսների նկատմամբ աճելով 79.8 տոկոսով:
Իսկ մարդասիրական օգնության միջոցների հաշվին հունվար-ապրիլին իրականացվել է շինարարության 1.2 տոկոսը՝ 1 մլրդ 174.3 մլն դրամ ծավալով:
Տարվա առաջին 4 ամսին իրականացված ընդհանուր շինարարության 59.5 տոկոսն էլ իրականացվել է կազմակերպությունների միջոցների հաշվին՝ շուրջ 56 մլրդ 418.9 մլն դրամի: Բնակչության միջոցների հաշվին իրականացվել է շինարարության 22 տոկոսը՝ 20 մլրդ 844.2 մլն դրամի:

Объемы строительства в Армении выросли на 16%
В январе-апреле текущего года в Армении было осуществлено строительство на сумму 94 млрд 869,3 млн драмов, рост по сравнению с первыми 4 месяцами прошлого года составил около 16%. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные Статистического комитета.
При этом 13,5% строительства осуществлено за счет государственного бюджета – 12 млрд 790,3 млн драмов, что на 31,4% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. За счет средств общин осуществлено 3,8% от общего объема строительства – 3 млрд 641,6 млн драмов, увеличившись на 79,8% по сравнению с первыми 4 месяцами 2022 года.
1,2% строительства было осуществлено за счет средств гуманитарной помощи, что составило 1 млрд 174,3 млн драмов.
59,5% от общего объема строительства за первые 4 месяца текущего года было осуществлено за счет средств организаций (около 56 млрд 418,9 млн драмов). 22% строительства осуществлено за счет средств населения (20 млрд 844,2 млн драмов).