Ֆրիդրիխ Մերցը Հարավային Կովկասում խաղաղությունը, անվտանգությունն ու կայունությունն անհրաժեշտություն է համարում
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն ունենալն անհրաժեշտություն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը՝ մանրամասնելով, որ Գերմանիայի կանցլերը նման հայտարարություն է արել Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Մերցը նշել է, որ Գերմանիան և Եվրամիությունը լիովին հանձնառու են այս աշխարհաքաղաքական կարևոր տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։
Մերցը նաև շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման կապակցությամբ։
«Նշված պայմանագիրը նախաստորագրվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից։ Այս պատմական համաձայնագիրը նոր հնարավորություն է տալիս՝ վերջապես հաղթահարելու ձգձգված հակամարտությունը»,-ասել է Գերմանիայի կանցլերը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ ստորագրել են Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ հռչակագիր։
Միաժամանակ, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը նախաստորագրել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ խաղաղության համաձայնագրի տեքստը՝ բաղկացած 17 հոդվածից։

Merz says peace, security and stability in the South Caucasus are essential
German Chancellor Friedrich Merz has said that peace, security and stability in the South Caucasus are essential.
According to the Azerbaijani APA news agency, Merz made the remarks during a joint press conference in Berlin with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Merz said Germany and the European Union remain fully committed to promoting stability in the geopolitically important region.
He also congratulated Aliyev on the initialling of the peace agreement with Armenia.
“The agreement has been initialled by Azerbaijan and Armenia. This historic agreement offers a new opportunity to finally overcome the long-standing conflict,” the German chancellor said.
On August 8, 2025, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a declaration on the normalisation of relations between Yerevan and Baku in Washington with the mediation of U.S. President Donald Trump.
At the same time, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov initialled the 17-article peace agreement on the normalisation of relations and the establishment of interstate relations between the two countries.