Հայաստանի և Լատվիայի ԱԳ նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռիգայում հունիսի 5-ին տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև։ հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, լատվիականը՝ ԱԳՆ պետքարտուղարի տեղակալ Անջեյս Վիլումսոնսը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել է հայ-լատվիական երկկողմ փոխգործակցության լայն շրջանակ։
«Անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանն ուղղված գործնական քայլերին։ Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ: Ընդգծվել է միջազգային կազմակերպություններում հայ-լատվիական համագործակցության զարգացման կարևորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանը Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերջին զարգացումները։ Այդ համատեքստում ընդգծվել է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությունը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նոր ոտնձգություններին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հարցին: Նախարարի տեղակալը շեշտել է ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու կարևորությունը։

Состоялись политические консультации между МИД Республики Армения и МИД Латвийской Республики
В Риге 5 июня состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Латвийской Республики. Армянскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян, латвийскую - заместитель государственного секретаря МИД Анджейс Вилумсонс.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе консультаций был обсужден широкий спектр двустороннего армяно-латвийского сотрудничества.
Были затронуты возможности расширения сотрудничества в различных сферах, а также практические шаги, направленные на активизацию торгово-экономических отношений. Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов повестки дня партнерства Армения-ЕС. Подчеркнута важность развития армяно-латвийского сотрудничества в международных организациях.
На встрече Паруйр Ованнисян также представил собеседнику последние развития, касающиеся армяно-азербайджанских отношений и Нагорного Карабаха. В этом контексте была подчеркнута важность размещения миссии наблюдателей ЕС, а также были затронуты вопросы относительно незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и новых посягательств на суверенную территорию Армении, шагов по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и разблокировки региональных коммуникаций. Замминистра подчеркнул необходимость немедленного освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и важность приложения усилий для сохранения армянского культурного наследия.