ԱԺ նախագահը ՀԱՊԿ անդամ երկրներին կոչ է արել առանց կանխակալ քաղաքական նախասիրությունների հստակ դիրքորոշում հայտնել
ԱԺ նախագահը ՀԱՊԿ անդամ երկրներին կոչ է արել առանց կանխակալ
քաղաքական նախասիրությունների հստակ դիրքորոշում հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կոչ է արել տարածաշրջանի խաղաղությամբ եւ կայունությամբ հետաքրքրված ՀԱՊԿ անդամ բոլոր գործընկերներին, որոնք սերտ հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ, գործուն քայլեր ձեռնարկել միջազգային իրավունքի խախտումները վերացնելու եւ ուժի կիրառումը բացառելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում են Ազգային ժողովից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 18-ին Մինսկում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին:
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ելույթը ներկայացվում է ամբողջությամբ.
«Ողջունում եմ բոլորին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Վլադիմիր Պավլովիչ Ձեզ եւ մեր բելառուս գործընկերներին ջերմ ընդունելության եւ Վեհաժողովի միջոցառումների կազմակերպման համար:
Ողջունում եմ նաեւ կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղար պարոն Տասմագամբետովին եւ մաղթում նրան արդյունավետ աշխատանք պատասխանատու պաշտոնում:
Գոհունակությամբ նշեմ, որ խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից շարունակվում են աշխատանքները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գործունեության իրավական ապահովմանն աջակցելու, ազգային խորհրդարանների օրինաստեղծ գործունեության համակարգման վերաբերյալ առաջարկությունների մշակման մասով՝ ուղղված կազմակերպության նպատակների եւ խնդիրների իրականացմանը: Կարիք չկա թվարկել բոլոր մշակված առաջարկությունները, մոդելային օրենքներն ու հայտարարությունները, որոնք վերաբերում են ՀԱՊԿ գործունեության բոլոր բեւեռներին:
Կարեւոր է նաեւ հասկանալ, թե որքանով ենք մենք ընկալունակ ընդհանուր խնդիրների նկատմամբ: Եվ երբ խոսում ենք մեր աշխատանքի դրական փորձի մասին, պետք է հստակ հիշել, որ փոխադարձ հարգանքը, միմյանց շահերը հաշվի առնելու ձգտումը, կոնսենսուսային մոտեցումների մշակումը, բարդ իրավիճակներում դաշնակիցների աջակցությունը կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար այն հիմքն է, որի վրա կառուցված է մեր կազմակերպությունը:
Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը տեղի է ունենում մի ժամանակաշրջանում, երբ մենք կանգնած ենք անվտանգության լուրջ սպառնալիքների եւ մարտահրավերների առջեւ: Աշխարհը գտնվում է բարդ աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների եւ վերափոխումների խաչմերուկում, որոնք կարող են անդառնալի հետեւանքներ ունենալ շատ երկրների համար: Եվ Հավաքական անվտանգության պատասխանատվության գոտին եւս բացառություն չէ:
Հայտնի է, թե ինչ իրադարձություններ են տեղի ունեցել անցած տարի, եւ այժմ ես կցանկանայի տեղեկատվություն տրամադրել Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակի մասին: Իրավիճակը բավականին լարված է: Չնայած բոլոր պայմանավորվածություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնալու քաղաքականությունը, թեժացնում է իրավիճակը Հայաստանի հետ սահմանին, Լեռնային Ղարաբաղում եւ Լաչինի միջանցքում:
5 ամիս Լաչինի միջանցքի ապօրինի կեղծ-բնապահպանական արգելափակումից հետո ապրիլի վերջին Ադրբեջանը դիմեց արդեն Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնական շրջափակմանը: Լաչինի միջանցքում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում հսկիչ անցակետ տեղադրելու Բաքվի որոշումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եւ այս տարվա փետրվարին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի՝ իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշման կոպիտ խախտում է:
Գրեթե կես տարի Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայեր ապրում են լիակատար շրջափակման, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, դեղորայքի սուր դեֆիցիտի պայմաններում: Ադրբեջանի իշխանությունները ժամանակ առ ժամանակ սահմանափակում են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաների տեղաշարժը եւ միջանցքով հիվանդների տեղափոխումը:
Վերոնշյալի համատեքստում մեզ համար կարեւոր են դաշնակիցների եւ գործընկերների կողմից իրական հասցեական հայտարարություններն ու քայլերը՝ եռակողմ հայտարարության պարտավորություններին համապատասխան Լաչինի միջանցքի գործարկման ռեժիմի վերականգնման եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների համաձայն՝ անվտանգության եւ անօրինական գործողություններից պաշտպանվածության պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի կյանքը կարգավորելու նպատակով:
Մենք հետեւում ենք Ադրբեջանի կողմից հայկական հարուստ մշակույթը ոչնչացնելու եւ հայկական ինքնության հետքերը ջնջելու փորձերին: Կարեւոր է նշել, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը նաեւ հաստատել է հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու սպառնալիքի առկայությունը ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում:
Բաքուն մինչ օրս հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ պատանդ պահվող քաղաքացիական անձանց՝ նրանց դեմ շինծու դատավարություններ անցկացնելով:
Անդրադառնամ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք խաղաղության պայմանագիր կնքելու եւ տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին: Ադրբեջանը, սակայն, շարունակում է ագրեսիվ դիրքորոշում իրականացնել:
Օրեր առաջ Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ ականանետերի եւ հրետանու կիրառմամբ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով կան զոհեր եւ վիրավորներ: Իրավիճակի նման զարգացումն ապացուցում է, որ ադրբեջանական կողմի հրահրած համակարգված սադրանքները միտված են խաթարելու բանակցային ակտիվ գործընթացները՝ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով: Նման բան տեղի ունեցավ նաեւ երեկ:
Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի կողմից վերջին երեք տարիների ընթացքում իրականացված սողացող ռազմական օկուպացիայի մարտավարության եւ լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով ապօրինաբար օկուպացվել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառ. կմ, որը ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտի է:
Ցավում ենք, որ մեր կազմակերպությունում այդպես էլ չկա ընդհանուր գնահատական Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի փաստին, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում պահպանվում է ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերի հակաիրավական ներկայությունը: Ադրբեջանի հետ սահմանին ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելության համատեքստում ընդգծվել է, որ որպեսզի առաքելությունն արդյունավետ լինի երկրի եւ ամբողջ տարածաշրջանի համար, անհրաժեշտ է հստակեցնել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին: Տարակուսելի է գործընկերների դիրքորոշումների անորոշությունը, երբ կան ագրեսիայի եւ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների խախտումների անհերքելի փաստեր:
Մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ ես գործընկերներին զգուշացրել էի Ադրբեջանի վարած քաղաքականության ապակայունացնող հեռանկարների մասին: Բաքուն արհամարհանք է դրսեւորում միջազգային գործընկերների նկատմամբ, որոնց ներկայությամբ եւ միջնորդությամբ պաշտոնական Բաքուն ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ պարտավորություններ ստանձնել նաեւ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ սահմանազատման հարցում:
Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն այն նպատակն է, որը հետապնդում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Իսկ տարածաշրջանի կայուն խաղաղության, անվտանգության եւ կայուն զարգացման հիմքը կարող է լինել միայն բաց եւ կառուցողական երկխոսությունը: Անցած տարվանից Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որի շրջանակում որոշակի պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, սակայն դեռեւս շոշափելի արդյունքներ չկան, եւ դեռ շատ հարցեր մնում են չլուծված: Մենք կարծում ենք, որ կարգավորման գործընթացը պետք է լինի առանց նախապայմանների:
Ավարտելով ելույթս՝ ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ շեշտել դիվանագիտական ջանքեր գործադրելու կարեւորությունը: Կոչ եմ անում այս դահլիճում ներկա տարածաշրջանի խաղաղությամբ եւ կայունությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներին, որոնք սերտ հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ, գործուն քայլեր ձեռնարկել միջազգային իրավունքի խախտումները վերացնելու եւ ուժի կիրառումը բացառելու ուղղությամբ: Այս բոլոր մարտահրավերները ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետություններից պահանջում են առկա հարցերը լուծել կազմակերպության ամբողջ գործիքակազմի կիրառման միջոցով, եւ ամենակարեւորը՝ հստակ դիրքորոշումներ հայտնել դրանց վերաբերյալ՝ առանց կանխակալ քաղաքական նախասիրությունների եւ առաջնահերթությունների: Եթե մենք չկարողանանք միասին դա անել, վաղը նման մարտահրավերներ կարող են առաջանալ ՀԱՊԿ անդամներից յուրաքանչյուրի համար:

Alen Simonyan calls on the CSTO member states to express a clear position without biased political preferences
YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. On May 18, the delegation led by the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan took part in the Council Meeting of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) in Minsk, ARMENPRESS was informed from the parliament of Armenia.
Before the session, the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko met with the heads of the delegations of the Member States. The President of Belarus spoke about the necessity of the formation of the new system of the international relations which will be based on the universally recognized norms and principles of the international law. “Minsk intends to work in raising cohesion of the CSTO States. The strengthening of the organization, the ensuring of security in its zone of responsibility is possibly existing after the solutions of contradictions,” he said.
After the meeting the heads of parliaments laid a wreath and flowers at the Victory Square in memory of those fallen in the Great Patriotic War.
The speech by the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan at the Council Meeting of the CSTO PA is fully presented:
“Dear Vyacheslav Volodin,
Dear Vladimir Andreychenko,
Participants of the Collegial Meeting,
I welcome everybody at the Council Meeting of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA).
I thank you, Vladimir Pavlovich and our Belarus colleagues for warm reception and the organization of the Assembly events.
I also welcome the new Secretary General of the organization Tasmagambetov and wish him effective work in his responsible post.
I would like to mention with satisfaction that the works continue by the Parliamentary Assembly on legally supporting the activity of the Collective Security Treaty Organization, elaboration of the proposals regarding the coordination of the legislative activity of national parliaments aimed at the implementation of the goals and problems of the organization. There is no need to enumerate all elaborated proposals, the model laws and statements which refer to all poles of the CSTO activity.
It is also important to understand to what extent we are adoptive to common problems. And when we speak about the positive experience of our work, we should clearly remember that the mutual respect, the aspiration of taking into consideration each other’s interests, the elaboration of consensus approaches, the support of the allies in complicated situation for reaching concrete results is the basis, on which our organization is built.
The Council Meeting of the Parliamentary Assembly takes place in a period, when we stand before serious threats and challenges of the security. The world is at a crossroad of hard geopolitical events and transformations, which have irreversible consequences for many countries. And the zone of responsibility of the Collective Security also is not an exception.
It is known what events happened last year, and now I would like to provide information about the situation in the South Caucasus. The situation is rather tense. Despite all agreements, Azerbaijan continues the policy of threatening the territorial integrity of the Republic of Armenia, heats the situation up on the border with Armenia, in Nagorno Karabakh and in the Lachin Corridor.
After the illegal false-environmental blocking of the Lachin Corridor for 5 months, at the end of April Azerbaijan already officially blockaded Nagorno Karabakh. The decision of Baku on setting up a checkpoint in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping troops in the Lachin Corridor is a gross violation of the trilateral statement of November 9, 2020 and decision having legal compulsory force of the UN International Court of Justice in February of this year.
It’s almost half a year that 120.000 Armenians of Nagorno Karabakh live in full blockade, in conditions of acute shortage of first necessity goods, medicine. Time and again the authorities of Azerbaijan restrict the move of the International Committee of the Red Cross vehicles and the movement of the ill people through the corridor.
In the context of the abovementioned, the real targeted statements and steps by the allies and colleagues, according to the restoration of the regime of the Lachin Corridor operation in accordance with the obligations of the trilateral statement and the principles of the international law, in the conditions of security and protection from illegal actions for regulating the life of Nagorno Karabakh are important for us.
We follow the attempts of destroying the Armenian rich culture and eliminating the traces of Armenian identity by Azerbaijan. It is important to mention that the UN International Court of Justice also approved the availability of the threat of causing irreversible damage to the Armenians’ rights within the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (ICERD).
Until now Baku rejects returning Armenian prisoners of war and the civilians being held as hostages conducting mock trials against them.
I will refer to the process of regulation of relations between Armenia and Azerbaijan.
We repeatedly stated about readiness of Armenia on signing peace treaty and reciprocally recognizing the territorial integrity. However, Azerbaijan continues taking aggressive position.
A few days ago, the armed forces of Azerbaijan once again opened fire by using mortars and artillery to the direction of the sovereign territory of the Republic of Armenia, because of which there are casualties and wounded. Such development of the situation proves that the instigated coordinated provocations are aimed at disrupting the negotiating active processes for imposing pressure on Armenia. Such thing also happened yesterday.
During last three years, as a consequence of creeping military occupation tactics and wide-scale military operations by Azerbaijan against territorial integrity of Armenia, about 150km2of the sovereign territory of the Republic of Armenia, which is the zone of responsibility of the CSTO was illegally occupied.
We regret that in our organization there is no common assessment to the fact of Azerbaijan’s aggression towards the sovereign territory of the Republic of Armenia, and the anti-legal presence of the invaded Azerbaijani armed forces on the internationally recognized territory of Armenia. In the context of the CSTO Observation Mission on the border with Azerbaijan, it was underlined that in order to have the mission effective for the country and the whole region, it is necessary to specify the zone of responsibility of the CSTO. The ambiguity of the colleagues’ positions is amazing, when there are undeniable facts of violations of internationally recognized borders of Armenia.
During our previous meeting also I warned my colleagues about the destabilizing perspectives of the policy pursued by Azerbaijan. Baku shows contempt to the international colleagues, with the presence and mediation the official Baku recognized the territorial integrity of the Republic of Armenia and assumed obligations also on the basis of Alma-Ata declaration in demarcation between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
The establishment of peace in the region is the goal that pursues the Republic of Armenia. And the basis of stable peace, security and stable development of the region can only be the open and constructive dialogue. Since the past year Armenia and Turkey began regulation process of relations, but there are still no tangible results, and still many issues remain unsolved. We think that the regulation process should be without preconditions.
Concluding my speech, I would like once again to stress the importance of making diplomatic efforts. I call on all my colleagues who are interested in peace and stability of the present region, who have close relationship with Azerbaijan, to take practical steps on eliminating the violations of the international law and excluding the use of force. All these challenges require from all CSTO Member States to solve the existing issues through the use of the whole toolset of the organization, and the most important thing – to express clear positions on them without biased political preferences and priorities. If we are not able to do it together, tomorrow such challenges can arise for each of the CSTO Member State.