Հայաստանում մարքեթինգի ոլորտում բացակայում է առողջ քննադատությունը. միֆերն ու իրականությունը կոնֆերանսի թեժ թեման են
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում մարքեթինգի ոլորտում մեծ փորձ ունեցող մասնագետներին, տնօրեններին, ղեկավարներին, ոլորտով հետաքրքրվող սկսնակներին մեկ հարթակում համախմբելու, փորձառուներին իրենց փորձով կիսվելու, իսկ սկսնակներին փորձ ու գիտելիքներ ստանալու հնարավորություն ստեղծելու համար արդեն 3-րդ անգամ կկայանա Marketing: myth and reality մարքեթինգային մեծ կոնֆերանսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս անգամ կոնֆերանսին սպասվում է 40 խոսնակ ավելի քան 15 ոլորտից, ինտերակտիվ քննարկումներ` մարքեթինգի, blogging-ի, influencer-ների հետ աշխատանքի, անձնական բրենդ ստեղծելու ու հարակից թեմաների շուրջ:
Կոնֆերանսի կազմակերպիչ, The Business Rover ընկերության համահիմնադիր, մարքեթինգի մասնագետ Ռոման Դանեղյանի խոսքով՝ Հայաստանում մարքեթինգի ոլորտում կան շատ մարտահրավերներ: Այս ուղղության մեջ Հայաստանը դեռ հասունացման փուլում է: Հայաստանում մարքեթինգի ոլորտում, և ոչ միայն, բացակայում է առողջ քննադատության մթնոլորտը:
337782098_1374505930053670_3883900215379663196_n.jpg (48 KB)
«Մենք սովոր չենք առանց վատախոսելու անկեղծ կարծիք արտահայտել ինչ-որ բանի մասին, որը կլինի կառուցողական բնույթի: Առողջ քննադատությունն ամենակարևոր կտորն է մարքեթինգում, ինչու ոչ՝ նաև այլ ոլորտներում: Կարծում եմ կոնֆերանսի շրջանակներում այս ուղղությամբ ևս զարգացում կունենանք»,- ասաց Դանեղյանը:
Նրա խոսքով՝ կոնֆերանսը նաև լավ հարթակ է նեթվորքինգի համար: Դանեղյանը նշեց՝ նախորդ երկու տարիներին նեթվորքինգը ամենակարևոր կտորներից է եղել, ինքն էլ մասնակիցներից շատ է լսել, որ կոնֆերանսը նաև դրա համար են կարևորում:
«Մարքեթինգային աշխարհի ներկայացուցիչների ամենամյա կոնֆերասն այս տարի մի փոքր այլ ձևաչափ է ստացել: Եթե նախորդ տարիներին կոնֆերանսի մի քանի պանելային քննարկումներ էին, ապա այս անգամ ամբողջ կոնֆերանսը կառուցել ենք 1 ժամանոց պանելային քննարկումների վրա: Պանելային քննարկումներին բանախոսները կարող են փոխանակել կարծիքներ, հանգել նոր գաղափարների ու դրանք փոխանցել լսարանին»,- ասաց Դանեղյանը:
Կոնֆերանսին կլինեն պանելային քննարկումներ մարքեթինգում ձախողումների, ֆինանսների, բովանդակության ստեղծման, անձնական բրենդինգի, ինֆլյուանսերների, մարքեթինգում կրթության և կարիերայի և այլ թեմաների շուրջ:
337832206_773644217358020_3303846363516569642_n.jpg (70 KB)
«Թեմաներն ընտրվել են նախորդ տարիների մեր մասնակիցների ֆիդբեքի հիման վրա: Նաև հաշվի ենք առել այս պահին աշխարհում թրենդային թեմաները: Թեմաները շատ ընդգրկուն են: Դրանք կհետաքրքրեն փոքր բիզնես ունեցող սեփականատերերից մինչև ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին և նորաձևությամբ հետաքրքրված անձանց: Ընդհանուր առմամբ ակնկալում ենք մոտ 500 մասնակցի»,- ասաց Դանեղյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ Դանեղյանն ընդգծեց, որ Հայաստանում մարքեթինգը զարգանալու հեռանկարներ ունի: Նրա համոզմամբ՝ ոլորտն արագ զարգանում է ու պետք է դրան զուգընթաց շարժվել ու չվախենալ նորարություններ կիրառելուց:
«Լիահույս եմ, որ 3 տարի հետո կունենանք մեր երազած մարքեթինգային ոլորտը, որով կկարողանանք մրցել միջազգային շուկայում: Եթե նման կոնֆերանսներ շատ լինեն, սկսնակներն ու որոշակի փորձառություն ունեցողները կկարողանան շփվել արդեն փորձառու մասնագետների, բիզնես սեփականատերերի հետ, որն էլ միանշանակ իր դրական ազդեցությունը կունենա ոլորտի վրա»,- եզրափակեց նա:
Կոնֆերանսը կկայանա ապրիլի 15-ին: MMR2023-ի բանախոսներն են SmartClick AI և ViralMango ընկերությունների համահիմնադիր Ռեմ Դարբինյանը, Krisp, 10Web ընկերությունների և BigStory վենչուրային ֆոնդի համահիմնադիր Արտավազդ Մինասյանը, Renderforest ընկերության համահիմնադիր Նարեկ Սաֆարյանը, TCF, Prelaunch ընկերությունների գործադիր տնօրեն Նարեկ Վարդանյանը, reArmenia հարթակի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը, Skill Event Marketing ընկերության հիմնադիր Սերգեյ Ուսնունցը, 4u.am-ի համահիմնադիր Ժենյա Ղազարյանը, մի շարք բլոգերներ, հաղորդավարներ, ոլորտի ներկայացուցիչներ:

В Армении будет проведена конференция «Marketing: Myth and reality»
В Армении уже в третий раз будет проведена большая маркетинговая конференция: «Marketing: Myth and reality». Цель конференции - собрать на одной площадке профессионалов с большим опытом работы в сфере маркетинга, директоров, менеджеров, новичков, интересующихся сферой, создать возможность для того, чтобы опытные люди поделились своим опытом, а начинающие приобрели опыт и знания.
Как сообщает «Арменпресс», в этот раз на конференции выступят 40 спикеров более чем 15 сфер, пройдут интерактивные дискуссии по маркетингу, ведению блога, работе с инфлюенсерами, созданию личного бренда и смежным темам.
По словам организатора конференции, соучредителя компании «The Business Rover», специалиста по маркетингу Романа Данегяна, в сфере маркетинга в Армении много вызовов. Армения в этой области - еще на стадии становления. В сфере маркетинга в Армении, да и не только, нет атмосферы здоровой критики.
«Мы не привыкли без злости высказывать искреннее мнение о чем-то, которое будет иметь конструктивный характер. Здоровая критика - самая важная часть в маркетинге, как и в других областях. Думаю, в рамках конференции у нас будет прогресс в этом направлении», - сказал Данегян.
Данегян отметил, что в предыдущие два года нетворкинг был одним из самых важных предметов, и он часто слышал от участников, что конференция важна и в этом смысле.
«Ежегодная конференция представителей маркетингового мира в этом году получила несколько иной формат. Если в предыдущие годы на конференции бывало несколько панельных дискуссий, в этот раз мы построили всю конференцию на панельных дискуссиях по 1 часу. На них спикеры могут обмениваться мнениями, выдвигать новые идеи и доносить их до аудитории», - отметил Данегян.
Пройдут панельные дискуссии о неудачах в маркетинге, финансах, создании контента, личном брендинге, о влиятельных лицах, образовании и карьере в маркетинге и многом другом.
«Темы были выбраны на основе отзывов наших участников за предыдущие годы. Мы также учли и актуальность тем в мире на данный момент. Темы довольно обширные. Они понравятся всем, от владельцев малого бизнеса до IT-специалистов и инноваторов. Мы ожидаем около 500 участников», - сообщил Данегян.
В завершение Данегян подчеркнул, что маркетинг в Армении имеет перспективы развития. По его убеждению, отрасль стремительно развивается и нужно двигаться вперед и не бояться применять инновации.
«Я надеюсь, что через 3 года у нас будет маркетинговое поле нашей мечты, с которым мы сможем конкурировать на международном рынке. Если таких конференций будет больше, то и новички и те, у кого уже есть некоторый опыт, смогут общаться с опытными профессионалами и владельцами бизнеса, что обязательно окажет положительное влияние на отрасль», - заключил он.
Конференция состоится 15 апреля. Спикерами выступят: Рем Дарбинян, соучредитель компаний SmartClick AI и ViralMango, Артавазд Минасян, соучредитель Krisp, компаний 10Web и венчурного фонда BigStory, Нарек Сафарян, соучредитель компании Renderforest, Нарек Варданян, генеральный директор TCF, Prelaunch компаний, Геворг Погосян, генеральный директор платформы reArmenia, основатель компании Skill Event Marketing Сергей Уснунц, соучредитель 4u.am Женя Казарян, блогеры и другие ведущие представители сферы.