Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները խոսել են տարածաշրջանային զարգացումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը և Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն մարտի 17-ին հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկելով երկկողմ հարաբերություններն ու տարածաշրջանային զարգացումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է իրանական IRNA-ն։
Աբդոլլահիանը նշել է, որ Իրանի դրական փոխգործակցությունը հարևան և տարածաշրջանային երկրների հետ ճանապարհ է հարթում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության, զարգացման և կայունության հաստատման, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության վրա հիմնված միջազգային ավելի մեծ ձեռքբերումների համար։
Չավուշօղլուն ողջունել է Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը՝ կարծիք հայտնելով, որ այս զարգացումը կտանի դեպի իսլամական աշխարհի դիրքերի ամրապնդման, իսլամական երկրների միջև համագործակցության արդյունավետության բարձրացման։

Главы МИД Ирана и Турции обсудили региональные события
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахьян и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу 17 марта провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили двусторонние отношения и региональные события.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает иранское агентство IRNA.
Абдоллахян отметил, что позитивное взаимодействие Ирана с соседними и региональными странами прокладывает путь к установлению прочного мира, развития и стабильности в регионе, а также к большим международным достижениям на основе регионального сотрудничества.
Чавушоглу приветствовал договоренность, достигнутую между Ираном и Саудовской Аравией, выразив мнение, что такое развитие событий приведет к укреплению позиций исламского мира и повышению эффективности сотрудничества между исламскими странами.