Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը կոչ է արել մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործողությունների հատկացումների ենթահանձնաժողովի լսումների ժամանակ կոչ է արել 2024 ֆինասնական տարում ուղիղ մարդասիրական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանի շրջափակման մեջ գտնվող արցախցիներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բրեդ Շերմանը լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ հայերը հազարավոր տարիներ ապրել են այդ տարածաշրջանում, որն Իոսիֆ Ստալինը «չարամտորեն» դարձրեց Ադրբեջանի մաս:
«Դրա հետևանքը սարսափելի հակամարտությունն էր, այդ թվում՝ այժմ այդ տարածաշրջանում ապրող հայերի 3 ամսվա շրջափակումը: Նրանք մարդասիրական օգնության խիստ կարիք ունեն, և ես հուսով եմ, որ դուք մեծահոգի կգտնվեք և մարդասիրական օգնություն կտրամադրեք Արցախի ժողովրդին», - ասել է կոնգրեսականը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը կոչ է արել Ներկայացուցիչների պալատի իր գործընկերներին 100 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանին և 50 միլիոն դոլար՝ Արցախին։

Congressman Brad Sherman calls for United States humanitarian aid to Artsakh
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. United States Congressman Brad Sherman urged the House Appropriations Committee to provide humanitarian aid to the people of Artsakh (Nagorno Karabakh), who are now blockaded by Azerbaijan.
“The people of Artsakh are an Armenian community that have lived in that region for really thousands of years. Joseph Stalin, in his evil wisdom, made that region part of Azerbaijan rather than Armenia. The result has been terrible conflict, including what is now a three-month blockade of the Armenians living in that region. They desperately need humanitarian assistance and I hope you are generous in providing humanitarian assistance for the people of Artsakh,” Congressman Sherman said during the Appropriations Committee hearings for fiscal year 2024.
Congressman Frank Pallone in turn earlier called for $100 million in aid to Armenia and $50 million in aid to Artsakh.