Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը կոչ է արել մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործողությունների հատկացումների ենթահանձնաժողովի լսումների ժամանակ կոչ է արել 2024 ֆինասնական տարում ուղիղ մարդասիրական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանի շրջափակման մեջ գտնվող արցախցիներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բրեդ Շերմանը լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ հայերը հազարավոր տարիներ ապրել են այդ տարածաշրջանում, որն Իոսիֆ Ստալինը «չարամտորեն» դարձրեց Ադրբեջանի մաս:
«Դրա հետևանքը սարսափելի հակամարտությունն էր, այդ թվում՝ այժմ այդ տարածաշրջանում ապրող հայերի 3 ամսվա շրջափակումը: Նրանք մարդասիրական օգնության խիստ կարիք ունեն, և ես հուսով եմ, որ դուք մեծահոգի կգտնվեք և մարդասիրական օգնություն կտրամադրեք Արցախի ժողովրդին», - ասել է կոնգրեսականը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը կոչ է արել Ներկայացուցիչների պալատի իր գործընկերներին 100 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանին և 50 միլիոն դոլար՝ Արցախին։

Конгрессмен Брэд Шерман призвал оказать Арцаху гуманитарную помощь
Конгрессмен США Брэд Шерман во время слушаний в подкомитете Палаты представителей по ассигнованиям на зарубежные операции в 2024 финансовом году призвал оказать населению Арцаха, находящегося в блокаде Азербайджана, прямую гуманитарную помощь.
Как сообщает «Арменпресс», Брэд Шерман напомнил, что армяне на протяжении тысячелетий жили в этом регионе, который Иосиф Сталин когда-то «злонамеренно» сделал частью Азербайджана.
«Следствием этого были ужасающие конфликты, в том числе и трехмесячная блокада армян, проживающих сейчас в этом регионе. Они остро нуждаются в гуманитарной помощи, и я надеюсь, что вы проявите щедрость и окажете гуманитарную помощь народу Арцаха», - сказал конгрессмен.
Как ранее сообщал «Арменпресс», сопредседатель комиссии по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне призвал своих коллег из Палаты представителей выделить 100 миллионов долларов Армении и 50 миллионов долларов Арцаху.