Բաքուն Հայաստանի դեմ լայնածավալ ագրեսիա է նախապատրաստում. վարչապետը Բունդեսթագում ներկայացրել է իրավիճակը տարածաշրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը մարտի 3-ին հյուրընկալվել է Բունդեսթագում և հանդիպում ունեցել Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ` նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորությամբ: Վերջինս ողջունել է վարչապետին և նշել, որ այցը լավ հնարավորություն է` քննարկելու ինչպես հայ-գերմանական միջխորհրդարանական համագործակցությունը, այնպես էլ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
Շատ ուրախ եմ այստեղ լինելու և ձեզ տեսնելու համար, որովհետև կարծում եմ` շատ հարցեր կան, որոնք կցանկանայինք քննարկել այսօր։ Հուսով եմ, որ այսօր կունենանք բաց և կառուցողական քննարկում։
Դուք ընդգծեցիք, որ ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերություններում առկա է նոր գործոն, և այդ գործոնը ԵՄ-ի մշտադիտարկող առաքելությունն է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով։ Ես առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին` այս որոշումն ընդունելու համար։ Այդ որոշումը եղել է Պրահայում քառակողմ հանդիպման արդյունքը, երբ կարճաժամկետ առաքելությունը ժամանեց: Դրանից հետո մենք դիմեցինք երկարաժամկետ առաքելության համար և շնորհակալ ենք ԵՄ-ին այդ որոշումը կայացնելու համար։
Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, առաջին հերթին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման պատճառով։ Դժբախտաբար, չնայած Արդարադատության Միջազգային Դատարանի կայացրած որոշմանը, Ադրբեջանը դեռևս չի բացել Լաչինի միջանցքը։ Ես կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ ԱՄԴ-ի որոշումն իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունի։ Կարծում եմ` սա մի իրավիճակ է, որը պետք է միջազգային մակարդակում քննարկվի, որովհետև անընդունելի է առանց արձագանքի թողնել Արդարադատության Միջազգային Դատարանի որոշումը, մասնավորապես, երբ հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է, և հարկավոր է միջազգային արձագանք։
Իմիջիայլոց, ի՞նչն է այս համատեքստում շատ կարևոր․ արդեն ավելի քան 80 օր է, որ Լաչինի միջանցքը փակ է, և այս ընթացքում Ադրբեջանը պնդում է, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ, բաց է: Արդարադատության Միջազգային Դատարանի որոշումը շատ կարևոր է այս հարցին պարզաբանում տալու համար, քանի որ դատարանը նշեց, որ Լաչինի միջանցքը փակ է և պետք է բացվի։
Իմ այցի ընթացքում ես լսեցի որոշ կարծիքներ, որոնք աջակցում են Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային մշտադիտարկող կամ փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու գաղափարին՝ դիտարկելու հումանիտար իրավիճակը և տեսնելու` ինչ է կատարվում այնտեղ, քանի որ դա մի ճգնաժամ է, որը կարող է հանգեցնել անշրջելի հետևանքների, այն կարող է վերածվել հումանիտար աղետի։ Կարծում եմ` մենք միասին պետք է աշխատենք` թույլ չտալու, որպեսզի իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա։
Բայց ամենակարևոր հարցն այն է, թե ինչու է Ադրբեջանը դա անում։ Մենք վստահ ենք, որ Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելն է, և հայերին Լեռնային Ղարաբաղից հեռացնելը։ Կարծում եմ` Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի վերջին հայտարարությունն ապացուցում է դա, որովհետև Ալիևն ասաց, որ Լաչինի միջանցքը բաց է այն հայերի համար, ովքեր Ղարաբաղը լքելու ցանկություն ունեն, ինչը, կարծում եմ, ավտոմատ կերպով նշանակում է, որ Լաչինի միջանցքը փակ է այն հայերի համար, ովքեր ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում և ովքեր ուզում են ապրել այնտեղ։ Սա է Ադրբեջանի գործողությունների անկյունային պատճառը։
Մտահոգություններ կան, որ սա ընդամենը Լեռնային Ղարաբաղում էսկալացիայի սկիզբն է, գուցե նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով, որովհետև Ադրբեջանը շարունակում է արտահայտել ագրեսիվ մտքեր, ագրեսիվ հռետորաբանություն: Գիտեք, որ անցած սեպտեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ լայնամասշտաբ ագրեսիա նախաձեռնեց՝ օկուպացնելով Հայաստանի սուվերեն տարածքներ: Բայց, մյուս կողմից, մենք Պրահայում հասանք համաձայնության, ըստ որի` Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ հիմնվելով Ալմա Աթայի 1991թ. հայտարարության վրա, ինչը նշանակում է, որ խորհրդային պետությունների վարչական սահմանները վերածվում են պետական սահմանի։ Ալմա Աթայի հայտարարությունը Խորհրդային միության փլուզման և Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին էր։ Նախկին խորհրդային 13 պետություն համաձայնություն տվեցին նրան, որ վարչական սահմանները դառնում են պետական սահման։
Ի դեպ, մենք Պրահայում նաև համաձայնության հասանք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիայի գործընթացը հիմնված կլինի Ալմա Աթայի նույն համաձայնության վրա։ Անակնկալը նրանում էր, որ դրանից հետո Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ դելիմիտացիան պետք է հիմնված լինի պատմական քարտեզների վրա։ Գիտեք, շատ դժվար է բացատրել, թե ինչ է դա նշանակում։ Գուցե Ադրբեջանի նախագահի նոր նախաձեռնությունը կարող է հստակեցնե՞լ այս իրավիճակը, որովհետև վերջերս մենք ականատես եղանք այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» նախաձեռնության ներկայացմանը, և այդ նախաձեռնության ամբողջ միտքը նրանում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին, և Հայաստանի մայրաքաղաքն ադրբեջանական քաղաք է, և այլն։
Մեր գնահատականն այն է, որ այս ամենը` Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» նախաձեռնությունը, Հայաստանի դեմ լայնածավալ ագրեսիայի նախապատրաստում է։
Ի դեպ, կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ շատ կարևոր իրավիճակի վրա։ Երեկ Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում մենք քննարկում ունեցանք, և այնտեղ մեր գործընկերներից ոմանք օգտագործում էին այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» բառը: Ես խնդրեցի մեր գործընկերներին լինել ուշադիր, որովհետև երբեմն նույն բառը կարող է տարբեր իմաստներ ունենալ տարբեր տարածաշրջաններում և տարբեր քաղաքական ու աշխարհաքաղաքական հանգամանքներում։ Սովորաբար Եվրոպայում, ասելով միջանցք, մարդիկ հասկանում են երթուղիներ, որոնք տրամադրում են տրանսպորտային ծառայություններ ավելի լավ որակով և այլն։ Բայց մեր իրավիճակն այն է, որ մենք ունենք իրավաբանորեն համաձայնեցված կետ միջանցքի վերաբերյալ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի մեր եռակողմ հայտարարության մեջ, որով վերջ տրվեց Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմին։
Այսպիսով, այդտեղ մենք ունենք միայն մեկ կետ միջանցքի մասով, և դա Լաչինի միջանցքն է, որն այս պահին արգելափակված է։ Լաչինի միջանցքը սահմանվել էր Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև կապ հաստատելու համար։ Լաչինի միջանցքն ուղղակի ճանապարհ չէ, այն անվտանգային գոտի է 5 կմ լայնությամբ, և ըստ հայտարարության համապատասխան կետի` Լաչինի միջանցքը պետք է դուրս լինի Ադրբեջանի վերահսկողությունից և պետք լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո։
Նույն հայտարարությունում մենք ունենք 9-րդ կետը, որը մեր տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական երթուղիների բացման մասին է։ Եվ այո, այնտեղ կա կետ, ըստ որի` Հայաստանը պետք է կապ ապահովի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև, բայց չկա որևէ կետ, որ այդ երթուղիները պետք լինեն Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս։ Այդ երթուղին պետք է գործի մեր տարածաշրջանի ճանապարհների, երկաթգծի բացման համատեքստում։ Պետք է նշեմ, որ Հայաստանը պատրաստ է նույնիսկ այսօր բացել բոլոր հաղորդակցությունները։ Բայց ամեն անգամ, երբ մենք փորձում ենք դա անել, Ադրբեջանն ասում է, որ այս երթուղիները չպետք է լինեն Հայաստանի վերահսկողության և օրենսդրության ներքո, որը բացարձակապես անընդունելի է մեզ համար: Վերջերս Ադրբեջանի նախագահը հանրայնորեն ընդունեց, որ եռակողմ հայտարարության մեջ չկա ոչ մի կետ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, և հենց նա էր, որ այդպիսի հասկացություն է ներմուծել տարածաշրջանային կապերի համատեքստ։
Խնդիրն այն է, թե ինչպես կարելի է միակողմանիորեն որևէ բան ներմուծել եռակողմ հայտարարության մեջ։ Սա բացարձակ աբսուրդ է։ Այսպես, ես կցանկանայի, որպեսզի այդ բառակապակցությունը չկիրառվի, քանի որ դա կնշանակի աջակցություն Ադրբեջանի տարածքային նկրտումներին Հայաստանի դեմ։ Բայց, մյուս կողմից, ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ, որ մենք պատրաստ ենք բացել։ Ավելին, արդեն ավելի քան վեց ամիս է, որ կառավարության որոշման նախագիծ ունենք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի վրա երեք անցակետ բացելու մասին, բայց ամեն անգամ, երբ փորձում ենք ընդունել այդ որոշումը, ադրբեջանական կողմը մեծ աղմուկ է բարձրացնում` ասելով, թե ինչու են նրանք ուզում անցակետ բացել մեր սահմանների մոտ առանց մեզ հետ համաձայնեցնելու։
Սա է ընդհանուր իրավիճակը, բայց կարծում եմ, մենք պետք է կենտրոնանանք խաղաղության օրակարգի վրա։ Ինչպես գիտեք, մեր կառավարությունը ստանձնել է պատասխանատվություն խաղաղության օրակարգի համար, ես անձամբ նվիրված եմ խաղաղության օրակարգին և ժողովրդավարությանը, որովհետև վստահ եմ, որ ժողովրդավարությունն ու խաղաղությունը միասին են, և քանի որ ժողովրդավարությունը մեզ համար ռազմավարություն է, մենք հետաքրքրված ենք խաղաղությամբ, որպեսզի կարողանանք մեր երկրում ապահովել ժողովրդավարության, տնտեսության և ազատության շարունակական զարգացումը։ Սա իրավիճակի ընդհանուր գնահատականն էր: Սիրով կպատասխանեմ ձեր հարցերին»։

YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan's working visit to the Federal Republic of Germany continues. Today, the Prime Minister was hosted in the Bundestag and had a meeting with the members of the Foreign Affairs Committee headed by Chairman Michael Roth. The latter welcomed the Prime Minister and noted that the visit is a good opportunity to discuss both the Armenian-German inter-parliamentary cooperation and the processes taking place in the South Caucasus region, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Prime Minister Pashinyan made a speech, in which he specifically stated:
"Mr. Chairman,
I am very happy to be here and to see you, because I think there are many issues that we would like to discuss today. I hope today we will have an open and constructive discussion.
You emphasized that there is a new factor in our relations with the EU, and that factor is the monitoring mission of the EU along the Armenia-Azerbaijan border. First of all, I would like to thank the EU for taking this decision. That decision was the outcome of the quadrilateral meeting in Prague when the short-term mission arrived. After that, we applied for a long-term mission and we are grateful to the EU for making that decision.
In general, the situation remains tense, first of all due to the continuous blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan. Unfortunately, despite the decision of the International Court of Justice, Azerbaijan has not opened the Lachin Corridor yet. I would like to draw your attention to the fact that the decision of the ICJ has a legally binding force. I think this is a situation that should be discussed at the international level, because it is unacceptable to leave the decision of the International Court of Justice without a reaction, in particular, when the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh continues, and an international reaction is needed.
By the way, what is very important in this context? it has been more than 80 days that the Lachin Corridor has been closed, and during this time Azerbaijan insisted that the Lachin Corridor is not closed, it is open. The decision of the International Court of Justice is very important in terms of clarifying this issue, because the court stated that the Lachine Corridor is closed and should be opened.
During my visit, I heard some opinions that support the idea of sending an international monitoring or fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachine Corridor to observe the humanitarian situation and see what is happening there, because it is a crisis that could have irreversible consequences, it can grow into a humanitarian disaster. I think we should work together to prevent the situation from getting out of control.
But the most important question is why Azerbaijan is doing this. We are sure that Azerbaijan's goal is to carry out ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh and cleans Armenians from Nagorno-Karabakh. I think the latest statement of Azerbaijani president Aliyev proves this, because Aliyev said that the Lachin Corridor is open for Armenians who want to leave Karabakh, which I think automatically means that the Lachin Corridor is closed for Armenians who live in Nagorno Karabakh and who want to live there. This is the core cause of Azerbaijan's actions.
There are concerns that this is just the beginning of escalation in Nagorno-Karabakh, perhaps along the Armenia-Azerbaijani border as well, because Azerbaijan continues to express aggressive thoughts, aggressive rhetoric. You know that last September, Azerbaijan initiated a large-scale aggression against Armenia, occupying the sovereign territories of Armenia. But, on the other hand, we reached an agreement in Prague, according to which Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity and sovereignty, based on the Alma Ata Declaration of 1991, which means that the administrative borders of the Soviet states turn into state borders. Alma Ata's declaration was about the collapse of the Soviet Union and the creation of the Commonwealth of Independent States. 13 former Soviet states agreed that administrative borders become state borders.
By the way, we also reached an agreement in Prague that the border delimitation process between Armenia and Azerbaijan will be based on the same declaration of Alma Ata. The surprise was that after that the president of Azerbaijan announced that the delimitation should be based on historical maps. You know, it's very difficult to explain what that means. Maybe the new initiative of the president of Azerbaijan can clarify this situation, because recently we witnessed the presentation of the so-called "Western Azerbaijan" initiative, and the whole idea of this initiative is that the entire territory of the Republic of Armenia belongs to Azerbaijan, and the capital of Armenia is an Azerbaijani city.
Our assessment is that all this, the blocking of the Lachin Corridor, the so-called "Western Azerbaijan" initiative, is a preparation for a large-scale aggression against Armenia.
By the way, I would like to draw your attention to another very important situation. We had a discussion at the German Council on Foreign Relations yesterday, and some of our colleagues there used the so-called "Zangezur Corridor" term. I asked our colleagues to be careful because sometimes the same word can have different meanings in different regions and in different political and geopolitical circumstances. Usually in Europe, saying corridor, people mean routes that provide transport services with better quality, etc. But our situation is that we have a legally agreed point on the word corridor in our trilateral declaration of November 9, 2020, which put an end to the war in Nagorno-Karabakh.
So we only have one point about corridor there and that is the Lachin corridor which is currently blocked. The Lachin Corridor was established for providing connection between Armenia and Nagorno-Karabakh. Lachin Corridor is not just a road, it is a security zone with a width of 5 km, and according to the relevant point of the statement, Lachin Corridor should be outside the control of Azerbaijan and should be under the control of Russian peacekeepers.
In the same declaration, we have point 9, which is about the opening of all transport and economic routes in our region. And yes, there is a point that Armenia should provide a connection between the western regions of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan, but there is no point that those routes should be outside of Armenia's control. That route should operate in the context of the opening of roads and railways in our region. I must mention that Armenia is ready to open all communications even today. But every time we try to do this, Azerbaijan says that these routes should not be under the control and legislation of Armenia, which is totally unacceptable to us. Recently, the president of Azerbaijan publicly admitted that there is no point in the trilateral declaration about the so-called "Zangezur Corridor", and it was he who incorporated such that term into the context of regional communications.
The problem is how one can unilaterally incorporate something into the trilateral declaration? This is a total absurd. Thus, I would like that phrase not to be used, because it would mean support for Azerbaijan's territorial ambitions against Armenia. But, on the other hand, I once again confirm that we are ready to open. Moreover, for more than six months now, we have a draft government decision on opening three checkpoints on the Armenia-Azerbaijan border, but every time we try to adopt this decision, the Azerbaijani side makes a lot of noise, saying why they want to open a checkpoint near our borders without adjusting with us.
This is the overall situation, but I think we should focus on the peace agenda. As you know, our government has taken responsibility for the peace agenda, I am personally committed to the
peace agenda and democracy, because I believe that democracy and peace go together, and because democracy is a strategy for us, we are interested in peace so that we can ensure the continuous development of democracy, economy and freedom. This was the general assessment of the situation. I will gladly answer your questions."