Կառավարությունը 1.1 մլրդ դրամ հատկացրեց Աջափնյակում մետրոյի կայարանի նախագծման աշխատանքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 1 մլրդ 100 մլն դրամ հատկացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ Աջափնյակի մետրոյի նոր կայարանի կառուցման նախագծման աշխատանքների ֆինանսավորման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան որոշումը հավանություն ստացավ կառավարության մարտի 2-ի նիստում:
«Առաջարկում ենք այս նախագծով մեր նախարարությանը տրամադրել 1 մլրդ 100 մլն դրամ, որի նպատակն է քաղաքային զարգացման ծրագրի շրջանակներում Աջափնյակի մետրոյի նոր կայարանի կառուցման նախահաշվային աշխատանքների ձեռքբերման և ֆինանսավորման համար գումար տրամադրելը: Աշխատանքները 3 փուլից են բաղկացած: Արդեն առաջին փուլն իրականացվել է, աշխատանքները գտնվում են ընթացքի մեջ, կարիք կա հաջորդ փուլերի համար վճարելու նախագծող ընկերությանը»,-ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Երևանի քաղաքապետարանն արդեն 545 մլն դրամ վճարել է, իսկ ամբողջ արժեքը 1 մլրդ 848 մլն դրամ է: Նախագծով առաջարկվեց, որ կառավարությունը հատկացնի 1.1 մլրդ դրամը: Իսկ մնացած գումարը հետագայում Երևանի քաղաքապետարանը կլրացնի:
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնեց, որ նախնական հաշվարկներով Աջափնյակի կայարանի շինարարությունը կկարողանան ավարտել 48 ամսում: «Կայարանի ընդհանուր երկարությունը լինելու է շուրջ 1.5 կմ: Կայարանի շինարարությունը ենթադրում է նաև մետրոկամուրջ: Դա այս պահի դրությամբ դիտարկում ենք 2 տարբերակով՝ երկաթբետոնե հենասյուներով և հեծաններով տարբերակը և նոր մոդելով մետաղական ֆերմայով հավաքված կամուրջ»,-ասաց Ավինյանը՝ հավելելով, որ այս պահին դեռ վերջնական որոշում չկա:
80-ականների նախագծի համեմատ մի քանի փոփոխություն է արվել: Նախկինում կայարանը նախատեսված էր Աբելյան փողոցի անկյունում, որտեղ արդեն իսկ շենք է կառուցվել: «Մենք կայարանը որոշակիորեն, 120-140 մետր տեղափոխելով դեպի Հալաբյան-Աբելյան խաչմերուկ, կարողանում ենք մի քանի կարևոր խնդիր լուծել: Առաջին հերթին շինարարությունը մոտ 15 տոկոսով ավելի ցածր արժեք է ունենալու այս նախագծով: Շինարարության ժամանակը մոտ 6 ամսով կրճատվելու է: Այսինքն «Թումո»-ի մայթին՝ Հալաբյան-Աբելյան անկյունում է լինելու: Բաց տարածքում է լինելու շինարարությունը, վերևից ենք փորելու, ոչ թե տակը փորելով ենք գնալու: Դա շատ առավելություններ է մեզ տալիս»,-նշեց նա:
Այս տարի 2-րդ փուլն ավարտելուն պես նախագիծը կուղարկվի փորձաքննության: Տարվա վերջին պատրաստ կլինի վերջնական նախագիծը: Ըստ Ավինյանի՝ արդեն ժամանակն է քննարկել հետագա ֆինանսավորման հարցը, քանի որ 4 տարվա շինարարության հարց է:
Շինարարական աշխատանքների գումարը սկզբնական հաշվարկից մի փոքր ավելի ցածր է լինելու:
Կանխատեսվում է, որ Աջափնյակի կայարանի շահագործմամբ մետրոյում ուղևորափոխադրումների քանակը աճելու է 22 տոկոսով:

Строительство станции метро «Ачапняк» займет 4 года: правительство выделило 1,1 млрд на проектные работы
Строительство станции метро «Ачапняк» займет 4 года: правительство выделило 1,1
млрд на проектные работы
Правительство РА выделило Министерству территориального управления и инфраструктур 1 млрд 100 млн драмов на финансирование предварительных работ по строительству новой станции метро «Ачапняк». Как сообщает «Арменпресс», соответствующее решение было принято на заседании правительства 2 марта.
«Предлагаем выделить министерству на этот проект 1 млрд 100 млн драмов, цель - приобретение и финансирование предварительных работ по строительству новой станции метро «Ачапняк» в рамках градостроительной программы. Работы состоят из 3-х этапов. Первый этап уже завершен, работы продолжаются, за последующие этапы необходимо заплатить проектной компании», - пояснил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
Мэрия Еревана уже выплатила 545 млн драмов, общая стоимость составляет 1 млрд 848 млн драмов. Проектом предлагается выделить от правительства 1,1 млрд драмов. Остальную сумму после покроет мэрия Еревана.
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян заявил, что мы сможем построить станцию ​​за 48 месяцев, то есть за 4 года. “Общая протяженность станции составит около 1,5 км. В строительстве станции также задействован Метромост. На данный момент рассматриваются 2 варианта», - сказал Авинян, добавив, что окончательного решения пока нет.
По сравнению с дизайном 80-х внесено несколько изменений. Ранее станция планировалась на углу улицы Абеляна, где уже построено здание. «Передвинув станцию ​​на 120-140 метров к перекрестку Алабян-Абелян, мы сможем решить несколько важных задач. Во-первых, стоимость строительства по этому проекту будет ниже примерно на 15 %. Сроки строительства сократятся примерно на 6 месяцев. То есть станция будет будет на углу улиц Алабяна-Абеляна у ТУМО. Строительство будет на открытой местности, копать будут сверху, а не снизу. Это даст много преимуществ», - сказал он.
В этом году, после завершения 2-го этапа, проект будет отправлен на рассмотрение. Окончательный проект будет готов к концу года. По словам Авиняна, уже пора обсуждать вопрос дальнейшего финансирования, ведь речь идет всего лишь о 2-х годах строительства.
Сумма строительных работ будет несколько ниже первоначальной сметы.
Прогнозируется, что с вводом в эксплуатацию станции «Ачапняк» количество пассажиров в метро увеличится на 22 %.