ԵԽ նոր զեկույցը Ադրբեջանին կոչ է անում դուրս բերել զորքերը ՀՀ տարածքից, Հայաստանին էլ որակում տարածաշրջանում ժողովրդավարության առաջատար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը պատրաստել է Հայաստանի հետ Եվրամիության հարաբերությունները վերանայող նոր զեկույց, որը կոչ է անում Ադրբեջանին դուրս բերել զորքերը Հայաստանի տարածքից, ընդգծում է, որ խաղաղության ցանկացած պայմանագիր պետք է ներառի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, փախստականների և ներքին տեղահանվածների արագ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ և գովաբանում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանի կատարած աշխատանքը, որոնց արդյունքում ՀՀ-ն դարձել է տարածաշրջանում ժողովրդավարության առաջատար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ն է տեղեկանում Եվրախորհրդարանի կայքից՝ նոր զեկույցում ԵԽ պատգամավորները խստորեն դատապարտում են 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա լայնածավալ ռազմական հարձակումը, որը խախտել է խաղաղության հասնելու համար նախկինում ձեռնարկված փորձերը և հանգեցրել ադրբեջանական ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացմանը:
Ընդգծելով, որ այս վերջին ագրեսիան ուղղակի կապ չունի ԼՂ-ի շուրջ երկարաժամկետ հակամարտության հետ՝ զեկույցը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին զորքերը դուրս բերել Հայաստանի տարածքի բոլոր հատվածներից։
Զեկույցը նաև հորդորում է երկու երկրների կառավարություններին աշխատել համապարփակ և փոխընդունելի խաղաղության պայմանագրի շուրջ, իսկ ԵՄ-ին հորդորում է շարունակաբար ներգրավվել, միջնորդել ու արդյունավետ կերպով նպաստել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները վերահաստատում են նաև, որ արդյունավետ լինելու համար խաղաղության ցանկացած պայմանագիր պետք է ներառի դրույթներ, որոնք երաշխավորում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղում և հակամարտությունից տուժած այլ շրջաններում բնակվող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, փախստականների և ներքին տեղահանվածների արագ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ:
Զեկույցը ողջունում է 2021 թվականի մարտին Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ամբողջական ուժի մեջ մտնելն ու այն իրականացնելու Հայաստանի հանձնառությունը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները նաև գովաբանում են Հայաստանին՝ վերջին տարիներին իրականացրած նշանակալի բարեփոխումների, ժողովրդավարացման գործընթացի համար, որոնց արդյունքում երկիրը դարձել է տարածաշրջանում ժողովրդավարության առաջատար: ԵԽ պատգամավորները կոչ են անում նաև Եվրամիությանն ու Հայաստանին սերտորեն աշխատել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ընթացիկ և ապագա բարեփոխումների իրականացման վրա՝ շեշտելով, որ այն ընդգրկում է համատեղ աշխատանքի լայն շրջանակ:
Զեկույցում նշվում է նաև հանցավորության և կոռուպցիայի դեմ Հայաստանի պայքարի մասին, այն խրախուսում է կառավարությանը շարունակել բարեփոխումները՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, օրենքի գերակայության և դատական անկախության համար՝ չնայած միջազգային բարդ համատեքստին և այն մարտահրավերներին, որոնց բախվել է Հայաստանը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները զեկույցով, ողջունելով լրատվամիջոցների ազատության առումով բարելավումները, շեշտում են, որ երկրի մեդիա միջավայրը դեռևս բևեռացված է, ԵԽ պատգամավորները մտահոգված են լրագրողների նկատմամբ ատելության խոսքի և ֆիզիկական բռնության դեպքերով։ ԵԽ պատգամավորները կոչ են անում ջանքեր գործադրել՝ երկրի մեդիա ոլորտի բազմազանության և մեդիագրագիտության բարձրացման ուղղությամբ: Լիովին աջակցելով ապատեղեկատվության դեմ պայքարում Հայաստանի կառավարության ջանքերին՝ ԵԽ պատգամավորները նշել են, որ ոչ մի միջոց չպետք է հանգեցնի լրագրողների կամ խոսքի ազատության սահմանափակումների։
«ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների մասին զեկույցը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է տարածաշրջանում խաղաղության ուղղությամբ Եվրոպական խորհրդարանի հանձնառությունը և մի շարք կարևոր ոլորտներում Հայաստանի ու ԵՄ-ի համագործակցությանը։ Որպես այս ուղղությամբ կարևոր քայլ՝ մենք ողջունում ենք Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայումը և Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ ենք անում երաշխավորել գրեթե 2 ամիս արգելափակված Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը»,- քվեարկությունից հետո ասել է զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը։
Նշվում է, որ զեկույցն ընդունվել է 55 կողմ, 5 ձեռնպահ ձայներով: Հանձնաժողովի քվեարկությունից հետո տեքստն ամբողջությամբ կներկայացվի Եվրախորհրդարանի հաստատմանը:

New report of European Parliament condemns Azerbaijan, assesses Armenia as regional leader in terms of democracy
New report of European Parliament condemns Azerbaijan, assesses Armenia as regional
leader in terms of democracy
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The European Parliament's  Committee on Foreign Affairs has prepared a new report reviewing the EU's relations with Armenia, which calls on Azerbaijan to withdraw its troops from the territory of Armenia, emphasizes that any peace treaty must include the territorial integrity of Armenia, the rights and security of the Armenian population of Nagorno Karabakh, the quick and safe return of refugees and internally displaced persons to their homes and praises the work done by Armenia in the direction of democratic reforms, as a result of which Armenia has become a leader of democracy in the region.
As ARMENPRESS was infomred from the website of the European Parliament, in the new report, the MEPs strongly condemn the large-scale military attack on Armenia by Azerbaijan in September 2022, which violated previous attempts to achieve peace and led to the occupation of the sovereign territory of Armenia by Azerbaijani forces.
Emphasizing that this latest aggression has nothing to do with the long-term conflict over Nagorno-Karabakh, the report calls on the Azerbaijani authorities to withdraw troops from all parts of Armenian territory.
The report also urges the governments of both countries to work towards a comprehensive and mutually acceptable peace treaty, and urges the EU to continuously engage, mediate and effectively contribute to the peaceful resolution of the conflict.
The MEPs also reaffirm that for effectiveness, any peace treaty should include provisions that guarantee the integrity of Armenia's sovereign territory, the rights and security of the Armenian population living in Nagorno-Karabakh and other conflict-affected regions, and the swift and safe return of refugees and internally displaced persons to their homes.
The report welcomes the full entry into force of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in March 2021 and Armenia's commitment to implementing it.
The MEPs also praise Armenia for the significant reforms implemented in recent years, the democratization process, as a result of which the country has become a leader of democracy in the region. The MEPs also call on the European Union and Armenia to work closely on the implementation of current and future reforms within the framework of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, stressing that it covers a wide scope of joint work.
The report also highlights Armenia's fight against crime and corruption, and encourages the government to continue reforms to strengthen democratic institutions, rule of law and judicial independence, despite the complex international context and challenges Armenia has faced.
Welcoming the improvements in terms of media freedom, the MEPs emphasize that the country's media environment is still polarized, the MEPs are concerned about the cases of hate speech and physical violence against journalists. They call for efforts to increase the diversity and media literacy of the country's media sector. Fully supporting the efforts of the Armenian government in the fight against disinformation, the MEPs noted that no measure should lead to restrictions on journalists' or freedom of speech.
"The report on EU-Armenia relations once again reaffirms the European Parliament's commitment to peace in the region and cooperation between Armenia and the EU in a number of important areas. As an important step in this direction, we welcome the deployment of the EU mission in Armenia and call on the government of Azerbaijan to guarantee the freedom and safety of movement through the Lachin Corridor, which has been blocked for almost 2 months," said rapporteur Andrey Kovatchev after the vote.
It is noted that the report was adopted with 55 votes in favor and 5 abstentions. Following the Committee’s vote, the text will be submitted to the European Parliament for approval.