Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները քննարկել են համատեղ զորավարժությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի իր գործընկերների հետ թուրքական Կարս քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել է համագործակցության եռակողմ ձևաչափը, ինչպես նաև համատեղ զորավարժությունների անցկացումը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
«Ջուանշեր Բուրչուլաձեն, Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը քննարկել են տարածաշրջանային զարգացման և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հարցեր։
Ուշադրություն Է հատկացվել համատեղ զորավարժությունների անցկացման կարևորությանը, ինչն Է՛լ ավելի Է մոտեցնում երեք երկրների զինվորականներին և ամրապնդում նրանց միջև հարաբերությունները»,-  այսօր հաղորդել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Բուրչուլաձեն, Աքարը և Հասանովը ևս մեկ անգամ ընդգծել են եռակողմ ձևաչափով համագործակցության կարևորությունը, որը ծառայում է տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանը, հավելել են գերատեսչությունում։
Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը Թուրքիայում է գտնվում որպես բազմազգ «Ձմեռային զորավարժություններ-2023»-ի պատվավոր հյուր: Կարսի նահանգում անցկացվող զորավարժություններին մասնակցում են 17 երկրներից, այդ թվում՝ Ադրբեջանից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից, Իտալիայից ժամանած զինվորականներ։ Վարժանքների նպատակն է ամրապնդել մարտական ​​հմտությունները ձմեռային պայմաններում:

Главы Минобороны Грузии, Турции и Азербайджана обсудили совместные учения
Министр обороны Грузии Джуаншер Бурчуладзе на встрече с коллегами из Турции и Азербайджана в турецком городе Карсе обсудил трехсторонний формат сотрудничества, а также проведение совместных военных учений. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщила пресс-служба грузинского Минобороны.
"Джуаншер Бурчуладзе, министр обороны Турции Хулуси Акар и министр обороны Азербайджана, генерал-полковник Закир Гасанов обсудили вопросы регионального развития и сотрудничества в сфере обороны. Внимание было уделено важности совместных военных учений, что еще больше сближает военных трех стран и укрепляет отношения между ними", - говорится в сообщении.
Бурчуладзе, Акар и Гасанов еще раз отметили важность сотрудничества в трехстороннем формате, которое служит безопасности и стабильности в регионе, добавили в ведомстве.
Глава грузинского оборонного ведомства находится в Турции в качестве почетного гостя на многонациональных "Зимних учениях - 2023", которые проходят в провинции Карс. В маневрах принимают участие военные из 17 стран, в том числе из Азербайджана, Великобритании, Грузии, Италии. Целью учений является усиление навык ведения боя в зимних условиях