ԵԽԽՎ-ն Բաքվին կոչ է անում ազատել հայ գերիներին և բացել Լաչինի միջանցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 26-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է «Առաջընթացը Վեհաժողովի մոնիտորինգային գործընթացներում» (հունվար-դեկտեմբեր 2022թ․) բանաձևը: Քվեարկությամբ ընդունվել են բանաձևում Հայկական պատվիրակության կողմից առաջարկված փոփոխությունները՝ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելու և Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցները կատարելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության էջից:
Բանաձևի տեքստում մասնավորապես ասվում է հետևյալը.
«Վեհաժողովն արձանագրում է (խմբ.՝ մոնիտորինգային) հանձնաժողովի շարունակական ուշադրությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների զարգացումներին։ Վեհաժողովն ի գիտություն է ընդունում Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղարկված Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վերջին հրատապ ծանուցումը, որով կոչ է արվում հետևել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատամանը, և կոչ է անում անհապաղ և լիարժեք կերպով իրականացնել դատարանի որոշած միջանկյալ միջոցների կատարումը։ Վեհաժողովը նաև հետևում է Ադրբեջանում դեռևս պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Վեհաժողովն Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել բոլոր պահվող անձանց»։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ-ում քննարկում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ:  ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, որ դիտարկվում է քննարկման արդյունքներով ԵԽԽՎ-ի զեկույց ընդունելու հնարավորությունը:

PACE calls on Azerbaijan to release Armenian POWs, civilian captives and open Lachin corridor
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. On January 26, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) adopted the “The progress of the Assembly’s monitoring procedure (January-December 2022)" resolution. The amendments proposed by the Armenian delegation were adopted by vote. The amendments pertain to the immediate release of Armenian POWs by Azerbaijan and implementation of the interim measures indicated by the ECHR regarding Lachin corridor, the Permanent Representation of Armenia to the Council of Europe said in a statement.
Particularly, the resolution states “The Assembly notes the committee’s continued attention to the developments concerning relations between Armenia and Azerbaijan. The Assembly takes note of the most recent urgent notice of the European Court of Human Rights sent to the Committee of Ministers of the Council of Europe calling for the monitoring of Azerbaijan's implementation of its decision of 21 December 2022 regarding the Lachin Corridor, and calls for the immediate and full implementation of the interim measures decided by the Court. The Assembly is also monitoring the situation around the Armenian prisoners of war and civilian captives who are still detained in Azerbaijan. The Assembly calls upon Azerbaijan to immediately release all detainees.”
On January 26, debates were held at PACE on the humanitarian consequences of the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan.