Հայաստանը շարունակելու է բանակցությունները Թուրքիայի հետ՝ հարաբերություններն ամբողջական կարգավորելու նպատակով. ԱԳՆ մամուլի խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը դրական է գնահատում ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացնելու՝ Թուրքիայի քայլը։ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ ընդգծեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Մենք, բնականաբար, դրական ենք գնահատում ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացնելու Թուրքիայի քայլը: Հայաստանը, ինչպես և նախկինում, կառուցողական կերպով շարունակելու է բանակցություններն ինչպես հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների ձեռք բերած մյուս պայմանավորվածությունը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորության ապահովումը շուտափույթ կյանքի կոչելու, այնպես էլ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն ամբողջական կարգավորելու, այն է՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և հայ-թուրքական սահմանի բացման նպատակով»,- նկատեց նա։
Ավելի վաղ Վահան Հունանյանը «Արմենպրես»-ին հայտնել էր, որ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը։

Armenia to continue negotiations with Turkey for full normalization, establishment of diplomatic ties – foreign ministry
YEREVAN, JANUARY 6, ARMENPRESS. Armenia appreciates Turkey’s step on lifting the ban on direct air cargo trade, Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in response to a query from ARMENPRESS.
“Naturally, we positively assess Turkey’s step on lifting the direct air cargo transport ban. Like before, Armenia will constructively continue negotiations for the swift implementation of the other agreement reached by the special representatives on July 1 [2022] – ensuring the possibility of land border crossing for citizens of third countries, as well as for the full normalization of Armenia-Turkey relations, i.e., establishment of diplomatic relations between the two countries and opening of the Armenian-Turkish border,” Hunanyan said.