Ուկրաինայի իշխանությունների սպառնալից հռետորաբանությունը կունենա քաղաքական և իրավական հետևանքներ. Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական զենքի արտադրության ոչնչացման կոչերը քաղաքական և իրավական հետևանքներ կունենան Ուկրաինայի համար, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA գործակալությանը:
«Մենք մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ չենք մասնակցում ուկրաինական պատերազմին և պատրաստ ենք օգնել ճգնաժամի կարգավորմանը և խաղաղության հաստատմանը: Ուկրաինայի իշխանությունների սպառնալից հռետորաբանությունը համարում ենք անպատասխանատու, որը կունենա քաղաքական և իրավական հետևանքներ», - ասել է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Այսպես է Քանաանին մեկնաբանել Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակի հայտարարությունը, որն ավելի վաղ կոչ էր արել ոչնչացնել Իրանում զենքի արտադրությունը:
Դեկտեմբերի 24-ին Պոդոլյակը հայտարարել Էր, որ հարկավոր է Իրանի դեմ կիրառել «ավելի կործանարար» միջոցներ, քան պատժամիջոցները։ Նրա խոսքով՝ Իրանը ծրագրում է մեծացնել հրթիռների ու անօդաչուների մատակարարումները Ռուսաստանին, ինչով «բացահայտորեն նվաստացնում է» նաև միջազգային պատժամիջոցների ինստիտուտը և ցուցադրում դրա անարդյունավետությունը։ Պոդոլյակը նշել էր, որ հարկավոր է անցնել ավելի կործանարար միջոցների՝ գործարանների ոչնչացման, մատակարարների ձերբակալման։
ԱՄՆ-ն և արևմտյան մի շարք երկրներ պնդում են, որ Իրանը Ռուսաստանին է մատակարարում անօդաչու թռչող սարքեր Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ընթացքում օգտագործման համար:Մոսկվան և Թեհրանը բազմիցս հերքել են այս պնդումները՝ նշելով, որ Իրանը ԱԹՍ-ներ մատակարարել է ՌԴ-ին, սակայն փոքր քանակությամբ և Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից մի քանի ամիս առաջ:

МИД Ирана пригрозил Украине последствиями после призывов к уничтожению производства оружия
Призывы к уничтожению производства иранских вооружений будут иметь политические и юридические последствия для Украины. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в понедельник заявил официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Насер Канани Чафи.
"Мы еще раз подчеркиваем, что не участвуем в войне на Украине и готовы содействовать разрешению кризиса и установлению мира. Мы считаем угрожающую риторику украинских властей безответственной, которая будет иметь политические и юридические последствия", - сказал представитель ведомства, комментируя заявление советника главы офиса президента Украины Михаила Подоляка, который ранее призвал уничтожить производство вооружений в Иране. Слова Канани Чафи приводит агентство IRNA.
24 декабря Подоляк заявил о необходимости "более разрушительных" мер для Ирана, нежели чем санкции. По его словам, Иран планирует нарастить поставки ракет и беспилотников в Россию, чем "откровенно унижает" и институт международных санкций и демонстрирует его неэффективность. "[Следует] перейти к более разрушительным инструментам: уничтожению заводов, аресту поставщиков", - написал Подоляк в своем Twitter.
В августе газета The Washington Post опубликовала статью, в которой утверждалось, что Иран поставляет России свои беспилотные летательные аппараты. Впоследствии подобные заявления звучали и от представителей американской администрации.
Москва и Тегеран неоднократно опровергали утверждения о поставках России иранских беспилотников для их использования на Украине. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков назвал такие сообщения вбросом и подчеркнул, что российская армия использует дроны отечественного производства. В начале ноября глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян заявил, что исламская республика поставляла беспилотники в Россию, но в небольшом количестве и за несколько месяцев до начала военной операции на Украине.