Լրագրող Թալալ Խրաիսն արժեքավոր փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հանձնելու համար արժանացել է շնորհակալագրի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը արժեքավոր արխիվային փաստաթղթերի հանձնման համար շնորհակալագիր է հանձնել իտալաարաբական «Ասադաքահ» ընկերության հիմնադիր, լրագրող Թալալ Խրաիսին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, արխիվային նյութերը հայտնաբերել է աղյուսագործ Սալվատորե Գարգանոն Օրիոլո Ռոմանոյի (Լացիոյում գտնվող կոմունե) մենաստանի վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ։ Սույն արխիվային նյութերը ծագումով իտալացի Սալվատորե Լիլլիին՝ ֆրանցիսկյան վանական, մարտիրոսության հանգամանքները քննելու և ապա՝ Կաթոլիկ եկեղեցու երանելիների կարգը դասելու համար հավաքված պատմական փաստաթղթերի փաթեթ է:
Նյութերը բաղկացած են պատմական գրառումներից, հայր Սալվատորեի մեկ նամակից՝ ուղղված ժամանակի քահանայապետ Պիոս IX-ին (1846-1878 թթ.), տարբեր հոգևոր ու աշխարհիկ պաշտոնյաների, նաև Սալվատորե Լիլլիի նահատակության հանգամանքները քննող վկայությունների գրառումներից ու վկաների լուսանկարներից։ Դրանցում Սալվատորե Լիլլին, որպես ականատես, նաև նկարագրում է Օսմանյան կայսրության՝ հայ բնակչության դեմ իրագործած բռնաճնշումները։
Սալվատորե Լիլլին՝ Վինչենցո և Անունցիատա Լիլլիների որդին, ծնվել է Կենտրոնական Իտալիայի Աբրուցցո շրջանի Լ’Ակվիլա պրովինցիայի Կապադոչա կոմունեում (Comune di Cappadocia) 1853 թ․ հունիսի 19-ին և նույն օրն էլ մկրտվել է՝ Սան Բիաջիո (Սուրբ Վլաս, նահատ.՝ 316 թ.՝ Սեբաստիայում) հայազգի մարտիրոսի անունը կրող ծխական եկեղեցում։ Երիտասարդ տարիքում՝ 1870-1871 թթ. դառնում է ֆրանցիսկյան միաբան: 1873 թ․ որպես միսիոներ մեկնում է Փոքր Ասիա, նշանակվում է Մուջուկդերեսիի հոգևոր առաջնորդ։ 1895 թ․ նոյեմբերի 19-ին սպանվում է յոթ հայ ուղեկիցների հետ միասին օսմանյան զինվորների կողմից: Տևական ժամանակ տեղի ֆրանցիսկյան միաբանությունը սպառնալիքներ էր ստանում զինվորական իշխանության պարագլուխների կողմից: Նրանց ներկայությունը տարածքում այնքան վտանգավոր էր դարձել, որ իր նամակներից մեկում հայր Սալվատորեն Մարաշի իր պաշտոնակցին՝ հայր Դիոնիսիոյին ուղղված մի նամակում խնդրում է օգնություն՝ որևէ կերպ իրենց անվտանգությունն ապահովելու միջոցներ ձեռնարկելու համար: Հայր Սալվատորեն քանիցս լսել էր, որ ֆրանցիսկյան կրոնավորների ու վանքի սպասավորների՝ վանքը լքելու հրամանի հետևում թաքնված էր նրանց՝ ճանապարհի որևէ հատվածում ծածուկ վերացնելու նպատակը: Ի վերջո նպատակն իրագործվում է. գնդապետ Մազհար բեյը բանակ է դնում Մուջուկդերեսիի մոտակայքում ու մտնում վանք: Հայր Սալվատորեն խնդրում է վերցնել այն ամենը, ինչ պետք է, միայն թե կենդանի թողնել մարդկանց: Այս խոսքին ի պատասխան հրամանատարը պատասխանում է. «Միայն քո կյանքը առնելու եկա»: Սկսում են կտտանքների ենթարկել հայր Սալվատորեին, վիրավորում են ազդրը, ապա կրկնաբար առաջարկում իսլամանալ նրան ու նրան չլքելու որոշում կայացրած ուղեկիցներին, որոնք հիմնականում վանքի սպասավորներ էին, և որոնց թուրքերը պարանով կապված որոշել էին տեղափոխել Մարաշ: Բոլորը հրաժարվում են ուրանալ քրիստոնեությունն ու ընդունել իսլամ:
Հայր Սալվատորե Լիլլիի և նրա ուղեկիցների նահատակության մասին խոսում է Զեյթունի ապստամբության պատմությունը գրող հաճընցի հնչակյան գործիչ Աղասին (Կարապետ Թուր-Սարգիսյան, 1871-1941)՝ դրան նվիրելով իր գրքի ԺԶ. գլուխը՝ 8 էջ:
1982 թ․ հոկտեմբերի 3-ին Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս II-ը Սալվատորե Լիլլիին ու նրա հետ նահատակված յոթ ուղեկիցներին դասում է Կաթոլիկ եկեղեցու երանելիների կարգի մեջ, իսկ հիշատակի օր սահմանվում է նոյեմբերի 19-ը: Փաստացիորեն ՀՑԹԻ-ին հանձնվածը Սալվատորե Լիլլիի երանացման համար տասնամյակներով (ամենավաղ թվագրվողը՝ 1894 թ. հոկտեմբերի 10-ով, ամենաուշը՝ 1944 թ. մայիսի 22-ով՝ սկսած նրա անձնական նամակից ու նահատակությանն անմիջապես հաջորդող շրջանից) կազմված փաստաթղթերի տրցակ է՝ բաղկացած 208 թերթից և, մեր դասակարգմամբ, 24 առանձին միավորներից՝ տարբեր տարիներով թվագրված իտալերեն, ֆրանսերեն, լատիներեն ու հայատառ թուրքերեն նյութերից:

Journalist Talal Khrais awarded certificate of appreciation for donating historic materials to Armenian Genocide Museum
Journalist Talal Khrais awarded certificate of appreciation for donating historic materials to
Armenian Genocide Museum
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Dr. Harutyun Marutyan awarded a certificate of appreciation to journalist Talal Khrais for his contribution of valuable historic archival materials.
The materials were discovered in Oriolo Romano, Province of Viterbo, Lazio, during renovation works of a monastery.
The documents relate to Franciscan monk Salvatore Lilli.
The materials consist of historical records, one letter from Father Salvatore addressed to Pope Pius IX (1846-1878), various ecclesiastical and secular officials, recorded testimonies collected during the investigation of the circumstances of Salvatore Lilli's martyrdom and photographs of witnesses. In those records, Salvatore Lilli, as an eyewitness, also described the repressions carried out by the Ottoman Empire against the Armenian population.
Salvatore Lilli, the son of Vincenzo and Annunziata Lilli, was born in Comune di Cappadocia in the L'Aquila province of the Abruzzo region of Central Italy on June 19, 1853. He was baptised on the same day in the parish church dedicated to the Armenian martyr San Biagio (St. Blaise of Sebaste, martyred in 316 in Sebastia). He became a Franciscan monk at a young age in 1870-1871. He went to Asia Minor as a missionary in 1873 and was appointed spiritual leader of Mujukderesi. He was killed by Ottoman soldiers along with seven Armenian companions on November 19, 1895. The local Franciscan congregation had received threats from the Ottoman military authorities for a long time. It had become so dangerous for them to stay in the region that, in one of his letters addressed to Father Dionisio in Marash, Father Salvatore asked for help in taking measures to somehow ensure their safety. Father Salvatore had heard several times that, behind the order issued to the Franciscan congregation and the monastery servants to leave the monastery, there was the intention of secretly killing them somewhere along the journey. In the end, the goal was achieved. Colonel Mazhar Bey set up an army detachment near Mujukderesi and entered the monastery. Father Salvatore told them to take everything they wanted, but to leave the people alive. In response to this, the commander replied, “I came only to take your life.” They began to torture Father Salvatore, injuring his thigh, then repeatedly offered to convert to Islam to him and his companions, who decided not to leave Father Salvatore alone. The latter were mostly servants of the monastery who the Turks decided to transport to Marash roped together. All refused to renounce Christianity and accept Islam.
On October 3, 1982, Pope John Paul II beatified Salvatore Lilli and the seven companions who were martyred with him and November 19 was set as their commemorative and feast day.