Google-ը, Facebook-ը, Netflix-ը և այլ ոչ ռեզիդենտ առցանց կազմակերպություններ ակտիվանում են հարկային դաշտում. ՊԵԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Google-ը, Facebook-ը, Netflix-ը և համացանցի այլ ոչ ռեզիդենտ հսկաներ, պետական եկամուտների կոմիտեի նախաձեռնությամբ, հունվարի 1-ից ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայություններ մատուցելու դիմաց պետական բյուջե են վճարում ավելացված արժեքի հարկ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՊԵԿ-ից, երեք եռամսյակի արդյունքներով հայտարարագրվել է 1 միլիարդ դրամի ԱԱՀ, այս պահի դրությամբ վճարվել է 800 միլիոն դրամ:
Գործընթացի արդյունավետությունն ապահովում է ՊԵԿ-ի ներդրած «e-VAT» եռալեզու համակարգը. մի քանի պարզ քայլով հնարավոր է մուտք գործել հարթակ և հաշվառվել հարկային մարմնում: Արդեն գրանցվել են 40-ից ավելի միջազգային ընկերություններ:
«e-VAT» հարթակում գործում է 5 արտարժույթ: Համակարգում նախատեսվում է ներդնել նաև քարտային վճարման հնարավորություն։
Պետական եկամուտների կոմիտեն պարբերաբար ծանուցում է ոչ ռեզիդենտ կազմակերպություններին հետևել սահմանված կարգին, իսկ հարկերից խուսափողների նկատմամբ կկիրառվեն տույժեր։

YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. At the initiative of the State Revenue Committee of Armenia, Google, Facebook, Netflix and other non-resident Internet giants, have started to pay a value added tax to the state budget from January 1 for providing online services to individuals, the SRC said.
According to the results of thethree quarters, 1 billion AMD VAT was declared, and 800 million drams have been paid as of this moment.
The effectiveness of the process is ensured by “e-VAT” trilingual system introduced by the Committee. More than 40 international companies have already been registered in the system.
“e-VAT” operates in 5 currencies.
It is also planned to introduce a card payment opportunity in the system.
The State Revenue Committee is regularly notifying the non-resident companies to follow the rules, otherwise fines will be applied on tax evaders.