Google-ը, Facebook-ը, Netflix-ը և այլ ոչ ռեզիդենտ առցանց կազմակերպություններ ակտիվանում են հարկային դաշտում. ՊԵԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Google-ը, Facebook-ը, Netflix-ը և համացանցի այլ ոչ ռեզիդենտ հսկաներ, պետական եկամուտների կոմիտեի նախաձեռնությամբ, հունվարի 1-ից ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայություններ մատուցելու դիմաց պետական բյուջե են վճարում ավելացված արժեքի հարկ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՊԵԿ-ից, երեք եռամսյակի արդյունքներով հայտարարագրվել է 1 միլիարդ դրամի ԱԱՀ, այս պահի դրությամբ վճարվել է 800 միլիոն դրամ:
Գործընթացի արդյունավետությունն ապահովում է ՊԵԿ-ի ներդրած «e-VAT» եռալեզու համակարգը. մի քանի պարզ քայլով հնարավոր է մուտք գործել հարթակ և հաշվառվել հարկային մարմնում: Արդեն գրանցվել են 40-ից ավելի միջազգային ընկերություններ:
«e-VAT» հարթակում գործում է 5 արտարժույթ: Համակարգում նախատեսվում է ներդնել նաև քարտային վճարման հնարավորություն։
Պետական եկամուտների կոմիտեն պարբերաբար ծանուցում է ոչ ռեզիդենտ կազմակերպություններին հետևել սահմանված կարգին, իսկ հարկերից խուսափողների նկատմամբ կկիրառվեն տույժեր։

Google, Facebook, Netflix и другие онлайн-организации-нерезиденты активируются в налоговой сфере: КГД
Google, Facebook, Netflix и другие интернет-гиганты, которые не являются резидентами Армении, по инициативе Комитета государственных доходов с 1 января уплачивают в государственный бюджет налог на добавленную стоимость за оказание электронных услуг физическим лицам.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КГД Армении, по итогам трех кварталов задекларирован НДС на 1 млрд драмов, до сих пор уплачено 800 млн драмов.
Эффективность процесса обеспечивается трехъязычной системой «e-VAT», внедренной КГД: в несколько простых шагов можно войти на платформу и зарегистрироваться в налоговом органе. Уже зарегистрировано более 40 международных компаний.
На платформе «e-VAT» доступно 5 иностранных валют. В систему также планируется внедрить возможность оплаты картой.
Комитет государственных доходов регулярно уведомляет организации-нерезиденты о соблюдении установленного порядка, а к уклоняющимся от уплаты налогов будут применяться штрафные санкции.