Իրանում բռնել են Շիրազի դամբարանում իրականացված ահաբեկչության երկրորդ մասնակցին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի անվտանգության ուժերը բռնել են Շիրազ քաղաքի Շահ-Չերահ դամբարանի վրա զինված հարձակման երկրորդ մասնակցին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 31-ին հայտարարել Է Իսլամական Հանրապետության տեղեկատվության (հետախուզության) նախարարության ղեկավար Էսմայիլ Խաթիբը:
«Երկրորդ անձը, որը մասնակցել Է զինված հարձակմանը Շիրազում, ձերբակալվելէ իմամ Զամանի զինվորների ստորաբաժանման խմբի կողմից»,-Tasnim գործակալությունը մեջբերումէ Խաթիբի խոսքը:
Հոկտեմբերի 26-ի երեկոյան իրանական ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ երեք անհայտ անձինք հրաձգություն են սկսել Շիրազ քաղաքի Շահ-Չերահ դամբարանի տարածքում, որը գտնվում Է Իրանի հարավում:
Tasnim գործակալությունը հաղորդել Է, որ գործել Է միայն մեկ հարձակվող, սակայն, ինչպես նշել Է Իրանի պետական հեռուստաալիքը, եղել Է նաեւ երկրորդ ահաբեկիչը, որը գտնվել Է դամբարանից ոչ հեռու: Ահաբեկչական հարձակման հետեւանքով, ԶԼՄ-ների տվյալներով, 13 մարդ զոհել, եւս 45-ը վերքեր են ստացել, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Иране поймали второго участника теракта в мавзолее Шираза
Силы безопасности Ирана поймали второго участника вооруженного нападения на мавзолей Шах-Черах в городе Шираз․ Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в понедельник глава министерства информации (разведки) Исламской республики Эсмаил Хатиб.
"Второе лицо, участвующее в вооруженном нападении в Ширазе, было задержано группой из подразделения солдат имама Замана", - приводит агентство Tasnim слова Хатиба.
Вечером в среду, 26 октября, иранские СМИ сообщили, что трое неизвестных открыли стрельбу на территории мавзолея Шах-Черах в городе Шираз, расположенном на юге Ирана. Агентство Tasnim сообщило, что действовал лишь один нападавший, однако, как отметил гостелеканал Ирана, был также и второй террорист, который находился недалеко от мавзолея. В результате террористического нападения, по данным СМИ, 13 человек погибли, еще 45 человек получили ранения.