Հռոմի Պապն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապը հոկտեմբերի 25-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Վատիկանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սրբազան Քահանայապետին է փոխանցել հայ ժողովրդի ու կառավարության ջերմ ողջույնները։ Նախարարը նշել է, որ իր այցը Վատիկան տեղի է ունենում Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարում, և այն լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու դարավոր պատմական կապերի և նույնական հոգևոր արժեքների վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել 44-օրյա պատերազմի և հաջորդած շրջանում Հռոմի Պապի կողմից հնչեցրած խաղաղության բազմաթիվ ուղերձների և կոչերի համար։
Նախարար Միրզոյանը Նորին Սրբությանն է ներկայացրել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հումանիտար հարցերի հասցեագրման կարևորությունը, և այս առթիվ Հռոմի Պապին է փոխանցել ՀՀ վարչապետի ուղերձը։

Pope Francis receives Armenian FM
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. On October 26, His Holiness Pope Francis received Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan on the margins of his official visit to the Vatican, the Armenian Foreign Ministry said.
Expressing gratitude for the opportunity to meet, Foreign Minister Ararat Mirzoyan conveyed the warm greetings of the Armenian people and government to His Holiness. The Minister noted that his visit to the Vatican takes place in the year marking the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Holy See, and it is a good opportunity to discuss bilateral relations based on centuries-old historical ties and similar spiritual values.
Foreign Minister of Armenia expressed his gratitude for numerous messages and calls for peace delivered by the Pope during the 44-day war and the subsequent period.
Minister Mirzoyan briefed His Holiness on the situation unfolded in the region, highlighting the importance of addressing humanitarian issues, and in this regard conveyed the message of the Prime Minister of Armenia to the Pope.