Գունավոր ու հեքիաթային օդապարիկները Գառնիի երկնքում. շարունակվում է «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» միջազգային փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու օր է՝ ինչ Գառնիի երկինքը զարդարում են գունավոր օդապարիկները. «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» Օդագնացության միջազգային փառատոնի շրջանակում մեկ տեղում հավաքվել էին հայ և ռուս զբոսաշրջիկները:
1500-3100 մետր բարձրության վրա շուրջ 1 ժամ տևած ուղևորության ընթացքում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է թռիչքը իրականացնող օդաչու Ալեքսանդր Ֆյոդորովի հետ, ով պատմեց, որ սկսել է օդապարիկներով հետաքրքրվել 2013 թվականից: «2013 թվականին ես և եղբայրս սկսեցինք հետաքրքրվել օդապարիկներով, որից հետո մեզ միացավ նաև իմ կինը՝ Մարինա Ֆյոդորովան, ով նաև ռեկորդակիր է: Իսկ այժմ սա դարձել է մեր սիրելի զբաղմունքներից մեկը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով փառատոնին՝ Ալեքսանդր Ֆյոդորովը ընդգծեց, որ առաջին անգամ է Հայաստանում, և թռիչքների համար այստեղ շատ գեղեցիկ վայրեր կան: «Ես կարծում եմ, որ նման փառատոնները պետք է անպայման իրականացվեն, քանի որ ճանաչում ես երկիրը, նոր ընկերներ ես ձեռք բերում և մտերմանում: Այժմ շատ են բացասական լուրերը, իսկ սա ուրախ ու գունավոր փառատոն է, որը ուրախ տրամադրություն է փոխանցում: Եվ ես կարծում եմ՝ ամեն դեպքում դրականը պետք է բոլորի կյանքում ավելի շատ լինի»,-ասաց օդաչուն:
Skyball ընկերության տնօրեն Նաիրի Բարսեղյանն էլ ընդգծեց, որ փառատոնը պետք է անցկացվեր հոկտեմբերի 13-16-ն ընկած ժամանակահատվածում, սակայն, եղանակային պայմաններից ելնելով, 1 օր շուտ են սկսել։ Առաջիկա երկու օրը կրկին թռիչքներ չեն լինի, քանի որ անձրևներ են սպասվում, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, հոկտեմբերի 15-ին և 16-ին փառատոնը կշարունակվի Գառնիում, ինչպես նաև Երևանում։
Թռիչքի ավարտից հետո, ավանդույթի համաձայն, փառատոնի բոլոր մասնակիցներին տրվում են վկայականներ այն մասին, որ նրանք համարվում են օդապարիկավար, ապա իրականցվում է արարողակարգ, նրանց համար ովքեր առաջին անգամ են թռչում՝ այրելով նրանց մազերից մի փոքրիկ փունջ, քանի որ կրակի շնորհիվ է, որ հնարավոր է լինում օդ բարձրանալ և մնալ այնտեղ:

Разноцветные и сказочные воздушные шары в небе Гарни: продолжается международный фестиваль «Открой Армению с небес»
Уже два дня небо над Гарни расцвечено разноцветными воздушными шарами. Международный фестиваль «Открой Армению с небес» собрал в Гарни туристов из Армении и России.
Во время полета на высоте 1500-3100 метров, длившегося в течение часа, корреспондент «Арменпресс» беседовал с пилотом воздушного шара Александром Федоровым, который рассказал, что он увлекся воздушными шарами в 2013 году. «В 2013 году мы с братом увлеклись воздушными шарами, после к нам присоединилась и моя жена Марина Федорова, она тоже - рекордсменка. И теперь это стало одним из наших любимых занятий», - отметил он.
Говоря о фестивале, Александр Федоров подчеркнул, что в Армении он впервые, и здесь много прекрасных мест для полетов. «Я считаю, что такие фестивали обязательно нужно проводить, потому что ты узнаешь страну, заводишь новых друзей, сближаешься с ними. Сейчас много негатива, но это веселый и красочный праздник, заражающий всех радостным настроением. И я считаю, что позитива в жизни каждого человека должно быть больше», - заключил пилот.
Директор компании «Skyball» Наири Барсегян подчеркнул, что фестиваль должен был пройти с 13 по 16 октября, но из-за погодных условий он начался днем раньше. В ближайшие два дня полетов не будет, так как ожидаются дожди, но, скорее всего, 15 и 16 октября фестиваль продолжится в Гарни, также и в Ереване.
После полета, по традиции, всем участникам фестиваля выдаются удостоверения, что они уже считаются воздухоплавателями, затем проводится церемония посвящения для тех, кто летит в первый раз, сжигается небольшая прядь волос, потому что именно огонь поднимает шар ввысь.