ՀՀ նախագահը Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանն է ներկայացրել Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել ինչպես 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, հետպատերազմյան շրջանում, այնպես էլ սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական հարձակման վերաբերյալ Ֆրանսիայի հասցեական հայտարարությունները, ինչպես նաև ադրբեջանական ագրեսիայի օրերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ նախաձեռնելու Ֆրանսիայի ակտիվ ջանքերի ներդրումը:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, նշել, որ Ֆրանսիան շարունակելու է լինել Հայաստանի կողքին և մշտապես իր աջակցությունն է հայտնում խաղաղությանը միտված գործընթացին:
Պատվիրակության անդամների խնդրանքով նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը։ Այս համատեքստում Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է միջազգային հանրության արագ և համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները կարևորել են տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն ապահովելու, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով հարաբերություններն ընդլայնելու ծրագրերը: Նրանք գոհունակությամբ են արձանագրել, որ անգամ պատերազմից հետո ստեղծված բարդ իրավիճակում Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներին։

Armenian President introduces French Senate delegation on consequences of Azerbaijani aggression
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan received the delegation led by Chair of the France-Armenia Friendship Group in the French Senate Gilbert-Luc Devinaz, the Presidential Office said.
In his remarks the President highly valued the addressed statements of France made both during and after the 44-day war, as well as over the latest Azerbaijani attack on Armenia’s sovereign territory. He also highly appreciated the active efforts of France for initiating a session of the UN Security Council during the days of the Azerbaijani aggression.
Gilbert-Luc Devinaz thanked the President for the welcome and stated that France will continue to stand by Armenia and is always expressing its support to the process aimed at peace.
At the request of the members of the delegation, the President presented the consequences of the Azerbaijani aggression against Armenia’s sovereign territory, the targeting of civilian infrastructure. In this context he highlighted the importance of a quick and proper response by the international community.
The French delegation members attached importance to ensuring peace and stability in the region and the plans to expand the relations in different directions. They praised the fact that even in this difficult post-war situation Armenia remains committed to the fundamental principles of democracy.