ԼՂ հիմնախնդիրը մնում է չլուծված, քանի որ չեն կարգավորվել հակամարտության հիմքում ընկած խնդիրները. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից 2 տարի անց էլ ԼՂ հիմնախնդիրը մնում է չլուծված, քանի որ չեն կարգավորվել հակամարտության հիմքում ընկած խնդիրները: Հայկական կողմը վերահաստատում է խաղաղ բանակցությունների միջոցով տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու իր հանձնառությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Երևանում Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ մամուլի հայտարարության ժամանակ:
Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները Երևանում, ի թիվս, այլ հարցերի, անդրադարձել են նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Միրզոյանը հիշեցրեց՝ 2 տարի առաջ հենց այս օրն էր, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա սանձազերծեց ԼՂ և նրա ժողովրդի դեմ:
«Այսօր՝ 2 տարի անց հիմնախնդիրը մնում է չլուծված, քանի որ չեն կարգավորվել հակամարտության հիմքում ընկած խնդիրները: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել, որ որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, մենք մերժում ենք ուժի կիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրները լուծելու մոտեցումը և վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով տարածաշրջանում հաստատելու խաղաղություն և կայունություն»,-ասաց արտգործնախարարը:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27 ից Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ, պատերազմ էր սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ թիրախավորելովնաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, քաղաքացիական անձանց: Նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հետ կապված: Չնայած եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությանը՝ 2 տարի անց էլ Ադրբեջանը դեռևս ամբողջությամբ չի վերադարձել հայ գերիներին:

Проблема НК остается нерешенной, поскольку не урегулированы вопросы, лежащие в основе конфликта: министр ИД Армении
Спустя 2 года после войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха, нагорно-карабахская проблема остается нерешенной, поскольку не урегулированы вопросы, лежащие в основе конфликта. Армянская сторона подтверждает свою приверженность установлению мира и стабильности в регионе путем мирных переговоров. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции с министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом, проходящей в Ереване, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
Главы МИД Армении и Греции в Ереване, среди других вопросов, коснулись и процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Арарат Мирзоян напомнил, что 2 года назад именно в этот день Азербайджан развязал широкомасштабную агрессию против Нагорного Карабаха и его народа.
«Сегодня, спустя 2 года, проблема остается нерешенной, потому что не урегулированы вопросы, лежащие в основе конфликта. Хотел бы еще раз подчеркнуть, что как ответственный член международного сообщества мы отвергаем подход решения проблем путем применения силы и угрозы применения силы и подтверждаем нашу приверженность установлению мира и стабильности в регионе путем мирных переговоров», - сказал министр иностранных дел Армении.
27 сентября 2020 года Азербайджан, при поддержке Турции, развязал войну против Нагорного Карабаха, взяв под прицел и гражданское население и гражданские инфраструктуры. 9 ноября президент РФ Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместное заявление о приостановлении военных действий в Нагорном Карабахе. Несмотря на обязательство, взятое трехсторонним заявлением, Азербайджан спустя два года еще не вернул всех армянских пленных.