Ֆրանսիան հորդորում է իր քաղաքացիներին զերծ մնալ ՀՀ որոշ շրջաններ այցելելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև վերջին բախումների պատճառով Ֆրանսիան հորդորում է իր քաղաքացիներին զերծ մնալ Վայոց ձոր, Սյունիք և Գեղարքունիքի հարավային շրջաններ մեկնելուց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունը խորհուրդ չի տալիս իր քաղաքացիներին մեկնել նաև Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, ինչպես նաև Վրաստանին միացող M16 ճանապարհի Իջևան-Նոյեմբերյան հատված: Իսկ այն ճանապարհորդներին, ովքեր ցանկանում են ճամփորդել Հայաստանի և Վրաստանի միջև, խորհուրդ է տրվում ընտրել այլընտրանքային երթուղիներ կամ նախընտրել օդային երթուղին:
Ավելի վաղ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն իր աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամներին արգելել է Հայաստանի որոշ վայրեր այցելել, եթե այցը կենսական կարևորություն չունի:

After latest Azeri attack, France issues travel warning for several regions in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. A travel warning issued by France advises its citizens against traveling to the Armenian provinces of Vayots Dzor and Syunik, as well as southern parts of Gegharkunik in Armenia following the latest Azerbaijani attacks.
The travel warning also advises against traveling to Nagorno Karabakh and nearby areas, as well as the Ijevan-Noyemberyan section of the M16 highway which connects with Georgia. French nationals who want to travel between Armenia and Georgia are advised to use alternative routes or travel by air.
Earlier on September 23, the US Embassy in Armenia issued a similar security alert addressed to its employees.