Տիգրան Ավինյանը նշանակվեց Երևանի փոխքաղաքապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանու սեպտեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում Երևան քաղաքի ավագանին Տիգրան Ավինյանին նշանակեց Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ասաց, որ Տիգրան Ավինյանը, միանալով թիմին, փորձառությունը, որ ունեցել է պետական ապարատում աշխատելու ընթացքում, հնարավորություն կունենա կիրառել Երևանում:
Տիգրան Ավինյանն իր ելույթում նշեց, որ յուրաքանչյուր պաշտոն կամ կարգավիճակ ընդամենը միջոց է նպատակների, գաղափարների իրականացման և խնդիրների լուծման համար:
«Ինձ հաճախ են հարցրել, այդ թվում՝ «Իմ քայլը» խմբակցության իմ գործընկերները, թե արդյոք խնդրահարույց չէ փոխվարչապետի պաշտոնից հետո նշանակվել Երևանի փոխքաղաքապետ: ես վստահաբար ու անկեղծորեն ուզում եմ ասել, որ անկախ նախկինում ստանձնած բարձր պաշտոնից, անկախ առաջիկա ընտրությունների հետ կապված բոլոր քննարկումներից, ինձ համար մեծ պատիվ է լինել իմ ծննդավայր Երևանի փոխքաղաքապետ, ծառայել քաղաքին և երևանցիներին»,-ասաց նա՝ շնորհակալություն հայտնելով նման հնարավորության համար:
Նիստին մասնակցում է ավագանու 44 անդամ:
Նշենք, որ Տիգրան Ավինյանին փոխքաղաքապետ նշանակելու հարցը պետք է քննարկվեր ավագանու սեպտեմբերի 13-ի նիստում , սակայն ՀՀ–ի դեմ Ադրբեջանի սկսված ագրեսիայի հետևանքով Երևանի ավագանու նիստում հարցի քննարկումը հետաձգվել էր:
Հայաստանում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն պաշտոնապես հայտնել է, որ Երևանի ավագանու՝ 2023 թվականին նախատեսված ընտրություններում քաղաքապետի իրենց թեկնածուն Տիգրան Ավինյանն է:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. During the emergency session today the Yerevan City Council appointed former deputy prime minister Tigran Avinyan as Deputy Mayor of Yerevan.
In his remarks Mayor of Yerevan Hrachya Sargsyan said that by joining the team and having an experience of working in public administration system Mr. Avinyan will have a chance to use it in Yerevan.
In turn Avinyan said that every position or a status is just a mean to fulfill goals, ideas and solve problems.
“I was often asked, including by my colleagues at the My Step faction whether it’s not problematic of being appointed Deputy Mayor of Yerevan after the position of the Deputy Prime Minister. I want to say for sure and sincerely that regardless of my previous position, of all the discussions connected with upcoming elections, it’s a great honor for me to be the Vice Mayor of my hometown Yerevan, serve the city and its residents”, he said and thanked for this opportunity.
The session was attended by 44 members of the City Council.
The confirmation hearing for Avinyan was scheduled on September 13, but it was delayed because of the latest aggression of Azerbaijan on Armenia.
The ruling Civil Contract party has already officially announced that their candidate for 2023 Yerevan City Council elections is Tigran Avinyan.