Հայաստանը միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքն է ակնկալում Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Հայաստանի աչտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում հանդիպել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեի հետ։«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցինՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. On September 21, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with Foreign Minister of Sweden Ann Linde in New York, the foreign ministry reports.
Presenting the details of military aggression of Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia since September 13, the Minister of Foreign Affairs of Armenia particularly emphasized the need of eliminating its consequences and the international community's targeted and adequate response to the aggressor country, as well as the necessity of restraining the maximalist and aggressive policy pursued by Azerbaijan. The urgency of an appropriate assessment to the war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan, in particular, the cases of inhumane treatment of servicewomen, was also emphasized.
The parties touched upon the agenda of Armenian-Swedish bilateral relations, expressing readiness to undertake active steps towards further expansion and development of cooperation. The deepening of collaboration in the sphere of strengthening democratic institutions in Armenia was highlighted. Thoughts were also exchanged on cooperation on international platforms and Armenia-EU partnership.