Հայաստանը միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքն է ակնկալում Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Հայաստանի աչտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում հանդիպել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեի հետ։«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցինՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

Армения ожидает соответствующей реакции международного сообщества на военные преступления Азербайджана
![Армения ожидает соответствующей реакции международного сообщества на военные преступления Азербайджана](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/09/1093095.jpg)
21 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Швеции Анне Линде. Об этом «Арменпресс» сообщили в МИД РА.
Представляя подробности военной агрессии, совершенной Азербайджаном против территориальной целостности Республики Армения 13 сентября, министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость ликвидации ее последствий и соответствующей, адресной реакции международного сообщества на действия страны-агрессора, обуздание ее максималистской и агрессивной политики. Он подчеркнул необходимость соответствующей оценки военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана, особенно, случаев бесчеловечного обращения с женщинами-военнослужащими.
Стороны коснулись повестки армяно-шведских двусторонних отношений, выразив готовность к активным шагам в направлении дальнейшего расширения и развития сотрудничества. Была подчеркнута важность углубления сотрудничества в сфере укрепления демократических институтов в Армении. Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве на международных площадках и партнерстве РА-ЕС.