Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ Նյու Յորքում տեղի կունենա Միրզոյան-Բլինքեն- Բայրամով եռակողմ հանդիպում
Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ Նյու Յորքում տեղի կունենա Միրզոյան-Բլինքեն-
Բայրամով եռակողմ հանդիպում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում տեղի կունենա Միրզոյան-Բլինքեն-Բայրամով եռակողմ հանդիպում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի տարածած հաղորդագրությունից:
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժումից և պատերազմական գործողություններ սանձազերծելուց հետո սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան ժամը 20:00-ից հայտարարվել է հրադադար, որի ձեռքբերման հարցում գործուն մասնակցություն է ունեցել ԱՄՆ-ն:
Սեպտեմբերի 17-19 պատմական այցով Երեւան էր ժամանել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին:Այցի շրջանակներում Փելոսին մի շարք պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանիև Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ: Ալեն Սիմոնյանն ու Նենսի Փելոսին համատեղ ասուլիսով են ներկայացել:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը այցելել է նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Մի քանի անգամ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի  Բլինքենն Ալիևին կոչ է արել պահպանել հրադադարն ու հետ քաշել զորքերը:

По инициативе американской стороны в Нью-Йорке состоится трехсторонняя встреча Мирзоян-Блинкен-Байрамов
По инициативе американской стороны в Нью-Йорке состоится трехсторонняя встреча
Мирзоян-Блинкен-Байрамов
По инициативе американской стороны 19 сентября в Нью-Йорке состоится трехсторонняя встреча Мирзоян-Блинкен-Байрамов.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение пресс-секретаря МИД РА.
13 сентября Азербайджан вторгся на суверенную территорию Армении и развязал военные действия. 14 сентября в 20:00 вечера было объявлено о прекращении огня, активное участие в его достижении приняли США.
17-19 сентября в Ереване с историческим визитом находилась спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси. В рамках визита Нэнси Пелоси провела ряд официальных встреч, в том числе и с премьер-министром РА Николом Пашинян и министром обороны Суреном Папикяном. Ален Симонян и Нэнси Пелоси выступили с совместной пресс-конференцией.
Спикер Палаты представителей Конгресса США также посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян.
Госсекретарь США Энтони Блинкен несколько раз призывал Алиева соблюдать режим прекращения огня и вывести войска с территории Армении.