Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի երկրների միջեւ դադարել է գործել դյուրացված այցագրային ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 12-ին ուժի մեջ Է մտել Եվրամիության խորհրդի որոշումը Ռուսաստանի հետ դյուրացված այցագրային ռեժիմի համաձայնագրի գործողության դադարեցման վերաբերյալ. արդյունքում՝ ռուսաստանցիների համար կփոխվեն շենգենյան այցագրերի ձեւակերպման պայմաններն ու ժամկետները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այսպես, փաստաթղթերի քննումը եւ այցագրեր տալն այժմ կտեւեն ոչ պակաս քան 15 օր, առանձին դեպքերում՝ մինչեւ 45 օր: Այցագրային գանձումը 35 եվրոյից աճել Է մինչեւ 80 եվրո: 6-ից 12 տարեկան երեխաների համար՝ 35-ից մինչեւ 40 եվրո:
Բացի այդ, կավելանա այցագրային կենտրոն կամ հյուպատոսություն տալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի թիվը: Շենգենյան երկրների հյուպատոսությունները կարող են լրացուցիչ փաստաթղթեր պահանջել դիմողներից: Եվրահանձնաժողովը երկրներին կոչ Է արել՝ Ռուսաստանի քաղաքացիներից հայտերի մանրամասն ստուգում անցկացնել եւ նրանց շենգենյան այցագիր տալ միանգամյա կարճաժամկետ ուղեւորությունների համար:
«Եթե քաղաքացին որպես սպառնալիք Է դիտարկվում ցանկացած անդամ պետության հասարակական կարգի, ներքին անվտանգության կամ միջազգային հարաբերությունների համար, ապա այս դեպքում այցագրի հարցում հարկ Է մերժել անհատական գնահատման հիման վրա: Նաեւ երկրները պետք Է այցագրի հարցում մերժեն դիմողին, եթե կասկածում են, թե նա ԵՄ-ն կլքի այցագրի գործողության ժամկետը լրանալուց հետո»,-պարզաբանում Է Եվրահանձնաժողովը:
Արդեն տրված այցագրերը շարունակում են գործել, բայց եթե անդամ երկրները կասկածներ ունեն նրանցից յուրաքանչյուրի անվտանգության սպառնալիքի առնչությամբ, ապա Եվրահանձնաժողովը հաձնարարում Է չեղարկել շենգենը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Mежду Россией и странами ЕС перестал действовать упрощенный визовый режим
В понедельник вступило в силурешение Совета Евросоюзао приостановке действия соглашения об упрощенном визовом режиме с Россией, в результате для россиян изменятся условия и сроки оформления шенгенских виз, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Так, сроки рассмотрения документов и выдачи виз теперь составят не менее 15 дней, в некоторых случаях - до 45 дней. Визовый сборвырос с 35 до 80 евро. Для детей в возрасте 6-12 лет - с 35 до 40 евро.
Кроме того, вырастет число необходимых для подачи в визовый центр или консульство документов. Консульства шенгенских стран могут запрашивать у заявителей дополнительные документы.
Еврокомиссия призвала страны проводить тщательную проверку заявок от граждан России и выдавать им шенген под однократные кратковременные поездки. "Если гражданин рассматривается как угроза общественному порядку, внутренней безопасности или международным отношениям любого из государств-членов, то в этом случае в визе следует отказать на основании индивидуальной оценки. Также страны должны отказать в визе заявителю, если сомневаются, что он покинет ЕС по истечении срока действия визы", - поясняет Еврокомиссия.
Уже выданные визы продолжают действовать, но если у стран-членов есть опасения по поводу угрозы безопасности любой из них, то Еврокомиссия рекомендует аннулировать шенген.