Ռայիսին հայտարարել Է, որ սեպտեմբերին Նյու Յորքում Բայդենի հետ չի հանդիպի ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի հարթակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին հայտարարել Է, որ չի հանդիպի ԱՄՆ-ի ղեկավար Ջո Բայդեի հետ սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեա (ԳԱ) կատարելիք՝ իր այցի ընթացքում: «Ես արդեն նախորդ նիստերում պատասխան եմ տվել, որ՝ ոչ: Եվ «ոչ» կասեմ մեկ անգամ եւս,- ասել Է նա օգոստոսի 29-ին կայացած մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով հնարավոր հանդիպման մասին հարցին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
- Ոչ մի իմաստ չունի մեր հանդիպումը՝ ո՛չ մեր ժողովրդի, ո՛չ մեր ազգային շահերի համար»: Օգոստոսի 2-ին Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ալի Բահադարի Ջահրոմին հայտնել Է, որ Իրանի նախագահը սեպտեմբերին Նյու Յորք կմեկնի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու համար, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20 – 26-ը: Անցյալ տարի Ռայիսին հայտարարել Էր, որ Նյու Յորք չի ժամանի կորոնավիրուսի հետ կապված իրադրության պատճառով եւ միջոցառմանը հանդես Է եկել տեսակապով: Իրանի պատվիրակությունը գլխավորել Է երկրի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիյանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Раиси заявил, что не будет встречаться с Байденом на полях ГА ООН в Нью-Йорке в сентябре
Президент Ирана Эбрахим Раиси заявил, что не будет встречаться с лидером США Джо Байденом в ходе своего визита на Генеральную Ассамблею ООН в Нью-Йорк в сентябре,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я на прошлых заседаниях уже давал ответ, что нет. И скажу нет еще раз, - сказал он в понедельник на пресс-конференции, отвечая на вопрос о возможной встрече. - Нет никакого смысла в нашей встрече - ни для нашего народа, ни для наших национальных интересов".
2 августа представитель иранского правительства Али Бахадари Джахроми сообщил, что президент Ирана отправится в Нью-Йорк в сентябре для участия в Генассамблее ООН, которая пройдет 20-26 сентября. В прошлом году Раиси заявил, что не приедет в Нью-Йорк из-за ситуации с коронавирусом и выступил на мероприятии по видеосвязи. Иранскую делегацию возглавлял глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян.