Անտառային հրդեհը Բորժոմում մեկուսացվել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բորժոմի կիրճից բնակավայրեր հրդեհի տարածման սպառնալիքը ներկա դրությամբ վերացվել Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է Վրաստանի ՆԳ նախարարության Արտակարգ իրավիճակների կառավարման ծառայության հաղորդագրության մեջ: Հրդեհն առաջացել Է օգոստոսի 21-ին Քուռ գետի աջ ափին գտնվող Կվաբիսխեւի գյուղի անտառում: Ժայռոտ եւ դժվարամատչելի տեղանքը բարդացնում են հրդեհը մեկուսացնելու գործընթացը: Ծառայության տվյալներով՝ հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվել են ամբողջ գիշերը:
Ներակա դրությամբ հրդեհի մարմանը մասնակցում են հատուկ առաջադրանքների դեպարտամենտի 300 աշխատակիցներ եւ 300 հրշեջ-փրկարարներ: Հրդեհաշիջման աշխատանքին նաեւ գործի են դրվել սահմանապահ ոստիկանության ուղղաթիռները:
Մոբիլիզացվել Է հրշեջ-փրկարարական ավտոտեխնիկան: Տեղում գտնվում են ՆԳ նախարարության տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես նաեւ պաշտպանության նախարարության անձնակազմը, շրջակա միջավայրի եւ բնական պաշարների նախարարության, անտառտնտեսության ազգային գործակալության ու տեղի մունիցիպալիտետի ներկայացուցիչները: Բացի այդ, ստեղծվել Է կառավարման հատուկ շտաբ, որոնք ղեկավարում են Վրաստանի ՆԳ փոխնախարար Իոսիֆ Չելիձեն եւ Արտակարգ իրավիճակների կառավարման ծառայության պետ Թեմուր Մգեբրիվիլին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Лесной пожар в Боржоми: огонь может перейти на населенные пункты?
Угроза распространения пожара из Боржомского ущелья на населенные пункты к этому времени ликвидирована, как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Службы по управлению чрезвычайными ситуациями МВД Грузии.
Пожар возник в лесу в селе Квабисхеви на правом берегу реки Куры 21 августа. Скалистая и труднодоступная местность осложняют процесс ликвидации возгорания.
По данным ЧС, работы по тушению пожара продолжались всю ночь. К этому времени в тушении пожара участвуют 300 пожарных-спасателей и 300 сотрудников департамента по особым заданиям.
Тушение пожара также возобновили вертолеты пограничной полиции. Мобилизована пожарно-спасательная автотехника.
На месте находятся представители разных подразделений МВД, а также личный состав министерства обороны, представители Национального агентства лесного хозяйства Минприроды и местного муниципалитета.
Кроме того, создан оперативный штаб управления, которым руководит замминистра МВД Грузии Иосиф Челидзе и начальник Службы по управлению чрезвычайными ситуациями Темур Мгебривили.