Այս ծանր պահին հայ ժողովուրդը պետք է զինվի տոկունությամբ. Արցախի նախագահը ցավակցական ուղերձ է հղել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն Արցախի ժողովրդի անունից ցավակցություն է հայտնել Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի կապակցությամբ:
«Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգական պայթյունը, որի հետևանքով ունենք զոհեր, վիրավորներ և անհետ կորածներ, խորապես ցնցել է բոլորիս:  Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ցավակցություն և զորակցություն եմ հայտնում զոհվածների հարազատներին, իսկ վիրավորներին՝ մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Այս ծանր պահին հայ ժողովուրդը պետք է զինվի  տոկունությամբ և ցուցաբերի զորակցություն բոլոր տուժածների հանդեպ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել Արայիկ Հարությունյանը:

В эту тяжелую минуту армянский народ должен быть стойким: президент Арцаха выразил соболезнование
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян от имени народа Арцаха выразил соболезнования в связи с трагическим инцидентом, произошедшим в ереванском торговом центре «Сурмалу».
«Трагический взрыв, произошедший в торговом центре «Сурмалу» в Ереване, в результате которого есть погибшие, раненые и пропавшие, глубоко потряс всех нас. От имени народа Республики Арцах и от себя лично выражаю соболезнования и поддержку родным и близким погибших, желаю скорейшего выздоровления всем пострадавшим.
В эту тяжелую минуту армянский народ должен вооружиться стойкостью и оказать поддержку всем пострадавшим», - как сообщает «Арменпресс» написал Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.