Կայացել է «Սեւան» միջազգային երաժշտական 6-րդ փառատոնը
ԳԱՎԱՌ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Օգոստոսի 6-ի եւ 7-ին կայացել է  «Սեւան» միջազգային երաժշտական 6-րդ փառատոնը, որին մասնակցել են 18 երաժշտական խմբեր Հայաստանից, Արցախից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից եւ Ավստրիայից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Սեւանի համայնքապետարանի աշխատակազմից,
Նախորդ շաբաթ եւ կիրակի օրերին  Սեւանը շնչում էր բազմազգ ու բազմաոճ երաժշտությամբ, որը միավորել էր տեղացիներին եւ հյուրերին, զբոսաշրջիկներին եւ երաժշտության սիրահարներին:
Երկու տարվա դադարից հետո ինքնատիպ այս փառատոնը, «Շնորհակալություն ասենք Սեւանին» կարգախոսով, թարմություն ու նոր լիցքեր է հաղորդել մասնակիցներին:
«Սեւան» երիտասարդական ակումբ» ՀԿ-ի հեղինակած փառատոնն արդեն 3-րդ անգամ  անցկացվում է ոչ միայն Սեւանա լճի ափին` թիվ 1 հանրային լողափում, այլ նաեւ քաղաքում, այս անգամ` քաղաքային զբոսայգում, որտեղ կառուցված է փառատոնային բեմահարթակ:
«Երաժշտական այս փառատոնը Սեւանի նկատմամբ վերաբերմունքի արտահայտման ինքնատիպ ձեւաչափ է, որն օգնեց ոչ միայն մեր շնորհակալությունը հայտնել լճին, այլ նաեւ լճի միջոցով ի ցույց դնել մի շարք խնդիրներ, վեր հանել բնապահպանական հիմնահարցեր: Կազմակերպիչները վստահեցնում են, որ փառատոնը լավագույն հարթակ է տարածաշրջանի ներկայացման, նոր գաղափարների կյանքի կոչման համար: Սա տնտեսական եւ բիզնես մտածողության գործիքներից է, որի միջոցով կարելի է լուծել հարակից մի շարք հարցեր: Հիմքում ունենալով այս միտումը` փառատոնի 2-րդ օրն անցկացվեց Սեւան քաղաքում, որը զբոսաշրջային հոսքերն ավելացնելու եւ ակտիվացնելու, համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացմանը նպաստելու, նոր ծրագրերի սկիզբն ազդարարեց։ Երկօրյա փառատոնը համախմբման հիանալի հնարավորություն ընձեռեց. միմյանց հանդիպեցին Հայաստանի եւ արտերկրի տարբեր երաժշտախմբեր, անհատ կատարողներ, խմորվեցին նոր գաղափարներ, հենց տեղում ծնվեցին երաժշտական կատարումներ: Միաժամանակ փառատոնը ձեռք բերեց նոր գործընկերներ, որոնք միացան արդեն տարիներ շարունակ փառատոնի կազմակերպիչների կողքին կանգնած անհատներին եւ կազմակերպություններին»,-ներկայացրին Սեւանի համայնքապետարանի աշխատակազմից։

Состоялся 6-й Международный музыкальный фестиваль "Севан"
6 и 7 августа состоялся 6-й Международный музыкальный фестиваль «Севан», в котором приняли участие 18 музыкальных групп из Армении, Арцаха, России, Франции и Австрии.
В минувшие выходные Севан дышал многонациональной, многостилевой музыкой, которая объединила местных жителей и гостей, туристов и любителей музыки.
Фестиваль, организованный общественной организацией» молодежный клуб "Севан", уже в третий раз проводится не только на берегу озера Севан, на общественном пляже № 1, но и в городе, на этот раз в городском парке, где построена фестивальная сцена.
«Этот музыкальный фестиваль — оригинальный формат выражения отношения к Севану, который помог не только выразить благодарность озеру, но и продемонстрировать ряд его проблем, поднять экологические вопросы. Организаторы уверяют, что фестиваль является лучшей площадкой для презентации региона и воплощения в жизнь новых идей. Это один из инструментов экономико-делового мышления, с помощью которого можно решить ряд смежных вопросов.
Исходя из этого направления, 2-й день фестиваля в городе Севан прошел, что ознаменовало начало реализации новых программ по увеличению и активизации туристических потоков, содействию развитию соответствующих инфраструктур. Двухдневный фестиваль предоставил прекрасную возможность для консолидации: здесь встретились различные музыкальные коллективы из Армении и зарубежья, отдельные исполнители, здесь рождались новые идеи, музыкальные постановки. В то же время у фестиваля появились новые партнеры", - как передает Арменпресс,  рассказали в администрации Севанского муниципалитета.