Չեխիայի Սենատի նախագահի հետ հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Պրահայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 26-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-չեխական միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը՝ այս առումով կարևորելով նաև խորհրդարանական ձևաչափով համագործակցության շարունակական ամրապնդումը։
Գոհունակությամբ արձանագրվել է վերջին շրջանում միջխորհրդարանական բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացումը՝ որպես ձևավորված հարուստ երկխոսությունը հետևողականորեն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության կարևոր ցուցիչ։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հետևողականորեն առաջ մղվող բարեփոխումների օրակարգը, որոնք ուղղված են երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիության կապերի ամրապնդմանը և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառման հետևանքով ստեղծված իրողությունները չեն կարող կայուն հիմք ստեղծել խաղաղության համար։
Անդրադարձ կատարելով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հրատապ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում համամարդկային ժառանգության մաս կազմող հայկական հուշարձանների պահպանման և վանդալիզմի շարունակվող դեպքերի կանխման անհրաժեշտությունը: Հումանիտար խնդիրների համատեքստում չեխական կողմն ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքի և Ժնևի կոնվեցիաների դրույթները պետք է պահպանվեն։

Министр ИД Армении представил председателю Сената Чехии вопрос армянских военнопленных в Азербайджане
Министр ИД Армении представил председателю Сената Чехии вопрос армянских
военнопленных в Азербайджане
26 июля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Праге, встретился с председателем Сената Чехии Милошем Выстрчилом. Как передает «Арменпресс», МИД РА сообщает, что собеседники коснулись развития армяно-чешских межгосударственных отношений, отметив в этом плане и важность последовательного укрепления сотрудничества в парламентском формате.
С удовлетворением была отмечена активизация в последнее время взаимных визитов высокого межпарламентского уровня, как важный показатель двусторонней готовности последовательно углублять сформированный насыщенный диалог.
Арарат Мирзоян представил программу реформ, последовательно продвигаемых правительством РА, которые направлены на укрепление демократических институтов в стране, на защиту прав человека, укрепление законности и борьбу с коррупцией.
Стороны коснулись укрепления связей Армения-ЕС и сотрудничества в рамках Восточного партнерства
В ходе встречи обсуждалась и ситуация на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил усилия, предпринимаемые Арменией в направлении установления стабильности и безопасности в регионе, подчеркнув, что реалии, созданные в результате применения силы, не могут создать прочную основу для мира.
Коснувшись гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной, глава МИД подчеркнул необходимость срочного возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, сохранения армянских памятников культуры, являющихся частью всемирного наследия, на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана и необходимость предотвращения продолжающихся случаев вандализма. В контексте гуманитарных вопросов чешская сторона подчеркнула необходимость соблюдения положений международного права и Женевских конвенций.