Հայ և ադրբեջանցի փորձագետները Մոսկվայում քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում Ռուսաստանի ԱԳՆ Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի (ՄԳԻՄՕ) և Միջազգային հարցերով ռուսական խորհրդի աջակցությամբ հուլիսի 15-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի փորձագետների հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը, հանդիպումը բացել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն։ Բաքվի և Երևանի կողմից համակարգումը համապատասխանաբար իրականացրել են Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնը և «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնը:
Քննարկմանը փորձագետները հանդես են եկել անձնապես։
Քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մի շարք հարցեր՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020թ․նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա, ներառյալ՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, սահմանի սահմանազատման/սահմանագծման խնդիրները, խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների հեռանկարը, ինչպես նաև հումանիտար հարցեր և կողմերի միջև վստահության ամրապնդման հնարավոր միջոցները: Տեղի է ունեցել նաև քննարկում երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման գործում փորձագիտական երկխոսության դերի և նշանակության մասին: Մասնակիցները պայմանավորվել են շարունակել շփումները և համատեղ աշխատանքը «Երկխոսություն խաղաղության շուրջ» եռակողմ փորձագիտական հարթակի շրջանակներում։

Armenian and Azerbaijani experts discuss prospects for normalization of Armenian-Azerbaijani relations in Moscow
Armenian and Azerbaijani experts discuss prospects for normalization of Armenian-Azerbaijani
relations in Moscow
YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. On July 15, a meeting of Armenian and Azerbaijani experts took place in Moscow with the support of the Moscow State Institute of International Relations of the Russian MFA and the Russian International Affairs Council.
ARMENPRESS reports, citing Interfax, the meeting was opened by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia Andrey Rudenko.
A number of issues of the normalization of Armenian-Azerbaijani relations were discussed at the meeting on the basis of the trilateral agreements between the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia of November 9, 2020, January 11 and November 26,2021, including issues of unblocking regional transport communications, border delimitation issues, prospect for peace treaty negotiations, as well as humanitarian issues and the possible steps to build confidence between the sides. There was also a discussion about the role and importance of expert dialogue in the process of normalization of relations between the two countries. The participants agreed to continue contacts and joint work within the trilateral expert platform "Dialogue for Peace".