Թռիչքների ավելացում, տուրօպերատորների փոխադարձ այցեր. ինչ կտա Եգիպտոսի քաղաքացիների համար վիզայի դյուրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի կազմակերպությունները շատ կարևոր քայլ են համարում Եգիպտոսի քաղաքացիների համար ՀՀ մուտքի արտոնագիր ստանալու գործընթացը դյուրացնելը: «Անռիվա-Տուր» ընկերությունը, որը «Air Cairo» ավիաընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչն է Հայաստանում, արդեն 5 տարի կանոնավոր չվերթներ է իրականացնում դեպի Եգիպտոս: Ընկերությունն ակնկալում է, որ վիզայի դյուրացման քայլը զբոսաշրջային մեծ հոսք կապահովի դեպի Հայաստան: «Անռիվա-Տուր» ընկերության տնօրեն Լիլիթ Մուրադյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այդ քայլը դրական իմաստով կանդրադառնա Հայաստանի տնտեսության վրա:
«Հայաստանից բավական մեծ քանակով զբոսաշրջիկներ ենք տանում Եգիպտոս, շատ ավելի լավ կլինի, որ այնտեղից էլ գան մեր երկիր, հնարավորություն ունենան բացահայտելու այն: Նախկինում մուտքի արտոնագրի բարդ ընթացակարգ էր գործում, հիմա փաստորեն Եգիպտոսի քաղաքացիները վիզայի համար կարող են դիմել էլեկտրոնային համակարգով, ինչպես նաև այցելել Հայաստանի դիվանագիտական կառույց: Դրանից բացի, Եգիպտոսի այն քաղաքացիները, որոնք ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի ու մի շարք այլ երկրների վիզա ունեն, կարող են «Զվարթնոց» օդանավակայնում ստանալ ՀՀ մուտքի արտոնագիրը: Ինչպես տեսնում եք, բավական հեշտացվում է գործընթացը: Նոր կարգավորումներն ուժի մեջ են մտնում հուլիսի 11-ին, պետք է սպասենք գործարկվի, հասկանանք, թե քանի օրում են պատասխան տալիս, ըստ այդմ էլ, կազմակերպենք մեր աշխատանքը»,-ասաց Լիլիթ Մուրադյանը:
Լիլիթ Մուրադյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում հանգիստը կազմակերպելու համար Եգիպտոսի քաղաքացիներից բավական շատ հարցումներ են ունեցել, մանավանդ Ամանորի շրջանում: Քանի որ վիզայի նախկին ընթացակարգը բարդ էր, երկար էր տևում, ռիսկերը գնահատելով, չէին կարողանում հասկանալ` ինչպես կարգավորել գործընթացը:
«Հիմա շատ լավ առիթ է, որ Եգիպտոսից մեծ թվով զբոսաշրջիկներ գան Հայաստան: Մեր երկրի, տուրերի մասին տեղեկատվությունը Եգիպտոսում տարածում ենք հայ համայնքի, մեր գործընկեր կազմակերպությունների շնորհիվ: Ուղարկել ենք փաթեթներ միջինացված գներով: Արդեն իսկ աշխատում ենք, հիմա առավել ինտենսիվ դա կանենք, որովհետև ամենամեծ խոչընդոտը վիզաների հետ կապված, կարծես թե, հաղթահարված է»,-ասաց Լիլիթ Մուրադյանը: Նրա խոսքով՝ ուղևորների հոսքի մեծացմանը զուգահեռ դիտարկում են նաև թռիչքների ավելացումը:
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը ևս Եգիպտոսի քաղաքացիների համար ՀՀ վիզայի տրամադրման գործընթացը դյուրացնելը կարևոր քայլ է համարում: Նրա խոսքով` այս ուղղությամբ առաջարկությունը դեռ տարիներ առաջ էր եղել:
«Եգիպտոսը շատ մեծ շուկա է, այն 100 միլիոնից ավելի բնակչություն ունեցող երկիր է: Չմոռանանք, որ պաշտոնական տվյալներով 10 մլն ղպտիներ են ապրում: Շատ աշխատանք ունենք անելու Եգիպտոսի զբոսաշրջիկների ուշադրությունը Հայաստանի վրա հրավիրելու համար: Ասեմ, որ ունենք նախաձեռնություն, որի շրջանակում նախատեսում ենք տուրօպերատորների փոխադարձ ճանաչողական այցեր կազմակերպել: Եգիպտական զբոսաշրջային օպերատորները կգան Հայաստան, կներկայացնենք մեր տուրիստական հնարավորությունները: Ֆեդերացիայի անդամ ընկերությունները հյուրընկալվեն Եգիպտոսում: Այնտեղ կներկայացվեն Եգիպտոսի պատմամշակութային, ճանաչողական տուրիզմի հնարավորությունները, որպեսզի ամբողջ զբոսաշրջային արդյունքին տեղում ծանոթանանք: Փոխադարձ ակտիվությունը մեծ նշանակություն կունենա մեր երկրի տնտեսության վրա: Դեպի Եգիպտոս չվերթներ կազմակերպողները միակողմանի չեն աշխատի, միայն ՀՀ-ից տուրիստ չեն տանի, այլ այնտեղից զբոսաշրջիկներ կբերեն: Արդյունքում կակտիվացվեն ավիափոխադրողները, թռիչքները կլինեն հաճախակի»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Եգիպտոսի զբոսաշրջային շուկայում կա մեծ ներուժ, որն իրացված չէ, այժմ վիզայի հետ կապված գործընթացը դյուրացված է, ինչը լուրջ խթան կհանդիսանա:
2022 թվականի հուլիսի 11-ից Եգիպտոսի քաղաքացիների համար պարզեցվում է վիզային ռեժիմը։ Մասնավորապես, Եգիպտոսի քաղաքացիներն այլևս ՀՀ ոստիկանության կամ Արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրված հրավերի կարիք չեն ունենա։ Այսպիսով, վերոնշյալ օրվանից Եգիպտոսի քաղաքացիները կարող են վիզայի համար դիմել անմիջապես Եգիպտոսում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կամ Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած այլ դիվանագիտական ներկայացուցչություն։
Դրանից բացի, Եգիպտոսի քաղաքացիները կարող են մուտքի արտոնագիր ստանալ Հայաստանի սահմանային հսկողության ցանկացած կետ ժամանելուն պես, եթե ունեն կացության կարգավիճակ կամ վիզա՝ հետևյալ երկրներում. ԵՄ անդամ պետություններ, Շենգենյան գոտու երկրներ, ԱՄՆ, Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա, Կորեայի Հանրապետություն, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն, Կանադա, Ռուսաստան, Ճապոնիա, Սաուդյան Արաբիա, Քուվեյթ, ԱՄԷ, Կատար, Բահրեյն, Օման։

Increase of flights, mutual visits of tour operators: What will Armenia’s visa facilitation give to Egyptian citizens?
Increase of flights, mutual visits of tour operators: What will Armenia’s visa facilitation give to
Egyptian citizens?
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. Armenian travel agencies call the facilitation of visa procedures for the citizens of Egypt a very important step.
Anriva Tour, which is the official representative of Air Cairo in Armenia, is operating regular flights from Armenia to Egypt for already five years. The tour agency hopes that the visa facilitation will ensure a great tourist flow to Armenia. Director of Anriva Tour Lilit Muradyan told Armenpress that this step of the government will positively affect Armenia’s economy.
“We take quite a large number of Armenian tourists to Egypt, it would be much better if Egyptians visit our country and have a chance to discover it. Previously, the procedure of obtaining visa was quite complex, but now in fact the citizens of Egypt can apply for a visa online or visit a diplomatic mission of Armenia. Moreover, the citizens of Egypt, who have a visa of EU countries, the USA and a number of other countries, can obtain the Armenian visa at the Zvartnots airport. As you see, the process is quite simplified. These new regulations come into force from July 11, we should wait for its launch in order to understand how long it takes to give an answer, and then we will organize our work”, she said.
She said that they have received many inquiries from Egyptian citizens for spending their vacation in Armenia, especially during the New Year. As the previous procedures of obtaining visa were difficult, it was taking a long time, and they could not understand how to regulate the process.
“Now it’s a very good chance for many Egyptian tourists to visit Armenia. We spread information about country, about the tours in Egypt via the Armenian community and our partner companies. We have sent packages in average prices. We are already working, but now we will do it more intensively because the biggest problem with visas is already solved”, she said, adding that they also consider increasing the number of flights.
President of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan also called this visa facilitation for Egyptian citizens an important step. He said the proposal on this direction was made years ago.
“Egypt is a very big market, it’s a country with a population of over 100 million. Let’s not forget that there are 10 million Copts. We have a lot to do to attract the attention of Egyptian tourists to Armenia. I want to inform that we have an initiative within the frames of which we are planning to organize mutual cognitive visits of tour operators. The Egyptian tour operators will visit Armenia, we will present them our tourism opportunities. The member companies of the Federation will be hosted in Egypt. The tourism opportunities of Egypt will be presented. This mutual activeness will greatly affect our country’s economy. Those who will organize flights to Egypt will not work unilaterally, they will not take tourists from Armenia only, but will bring tourists from Egypt. As a result, the airlines will start operating actively and the flights will become more frequent”, Mekhak Apresyan said.