Արմեն Գևորգյանը հրաժարական է ներկայացրել ԱԺ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը հրաժարական է ներկայացրել ԱԺ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին պատգամավորը հայտարարություն է տարածել:
«2021 թվականից հանդիսանալով ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ՝ մեծ պատասխանատվությամբ եմ վերաբերվել իմ աշխատանքին, ներդրել եմ իմ փորձն ու գիտելիքը, մշտապես փորձել եմ հանձնաժողովում ապահովել արդյունավետ աշխատանքային մթնոլորտ։ Դա արել եմ` հատկապես կարևորելով եվրասիական զարգացման` մեր պետության հեռանկարը: Քաղաքական իրադարձությունները երկրում, սակայն, բերեցին մի կետի, որ ես հրաժարական եմ ներկայացնում հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։ Այսօրվա իրավիճակը թելադրում է քաղաքական, հանրային և մարդկային էթիկայի հստակ կանոններ, որոնք ես չեմ կարող անտեսել, և որոնք ինձ թույլ չեն տալիս շարունակել պաշտոնավարել որպես հանձնաժողովի նախագահ»,-նշել է Գևորգյանը:
Ըստ նրա՝ նման որոշումները նաև լավագույն առիթ կարող են հանդիսանալ` վերաիմաստավորելու և գնահատելու ձեռք բերած քաղաքական փորձը և նոր գիտելիքները, խթան կարող են դառնալ նաև իր անձնական ապագայի տեսլականի ձևավորման համար, ինչպես, իր խոսքով, դա եղավ 2014 և 2018 թվականներին` բարձր պետական պաշտոններից հեռանալուց հետո:
Պատգամավորը, սակայն, միևնույն ժամանակ հայտնել է, որ շարունակելու է աշխատանքը և ստանձնած պարտավորությունների իրականացումը բոլոր այն միջազգային հարթակներում և կառույցներում, որոնք կարևոր են պետության համար:
ՀՀ ազգային ժողովը հուլիսի 1-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին հետ կանչեց ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնից, նաև դադարեցրեց Վահե Հակոբյանի՝ որպես Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ևս 2 հանձնաժողովի ընդդիմադիր նախագահներին, նշել էր, որ Արմեն Գևորգյանն ունի բացակայությունների խնդիր, սակայն այդ պահին որոշում են կայացրել միայն Իշխան Սաղաթելյանի և Վահե Հակոբյանի հետ կապված, և, եթե հետագայում նոր որոշում լինի, կտեղեկացնեն:

Армен Геворгян подал в отставку с поста председателя комиссии НС
Депутат от оппозиционной фракции Национального собрания РА Армен Геворкян подал в отставку с поста председателя комиссии Национального собрания по региональной и евразийской интеграции. Как сообщает «Арменпресс», депутат опубликовал об этом заявление.
«С 2021 года, будучи председателем комиссии НС по региональной и евразийской интеграции, я всегда с большой ответственностью относился к своей работе, делился опытом и знаниями и  старался обеспечить в комиссии эффективную рабочую атмосферу. Я делал это, особо подчеркивая евразийскую перспективу развития нашей страны. Однако, политические события, происходящие в стране, привели к тому, что я подаю заявление об уходе с поста председателя комиссии. Сегодняшняя ситуация диктует четкие правила политической, общественной и человеческой этики, которые я не могу игнорировать и которые не позволяют мне продолжать работу в качестве председателя комиссии», - отметил Армен Геворкян.
По его словам, такие решения также могут стать лучшей возможностью переосмыслить и оценить приобретенный политический опыт и новые знания, они также могут стать стимулом для формирования его личного видения будущего, как, по его словам, это произошло в 2014 и 2018 гг. после ухода с высоких государственных постов.
Однако депутат сказал, что он продолжит работу и выполнение взятых на себя обязательств во всех тех международных площадках и структурах, которые важны для государства.
1 июля Национальное собрание Армении отстранило члена фракции «Айастан» Ишхана Сагателяна с должности заместителя председателя НС и прекратило полномочия председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам депутата той же фракции Ваге Акопяна.
Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян в беседе с журналистами, касаясь оппозиционных председателей еще двух комиссий, отметил, что у Армена Геворгяна также проблема с неявками, но на этот момент решение принято только в отношении Ишхана Сагателяна и Ваге Акопяна, и если в будущем примут новое решение, общественность будет проинформирована.