Նոր հեռանկարներ՝ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի քիմիական, դեղագործական, ընկերությունների համար. մեկնարկել է «ChemEX»-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր հեռանկարներ են ստեղծվում քիմիական, դեղագործական, կենսատեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտներում Հայաստանի և Ռուսաստանի, ԵԱՏՄ երկրների ընկերությունների արդյունավետ, կառուցողական համագործակցության համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Երևանում հունիսի 30-ին մեկնարկեց «Քիմիա. ֆարմա. բիոտեխ. նոր մարտահրավերներ» թեմայով եռօրյա «ChemEX 2022» ֆորումը:
«Քիմիան և դեղագործությունը առաջնահերթ ոլորտներից են Հայաստանի կառավարության համար: Շատ ծրագրեր ունենք, թե ինչպես է պետք զարգացնել, լավացնել տնտեսության այդ ճյուղերը Հայաստանում»,-ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ նախկին Խորհրդային Միությունում Հայաստանում քիմիական արդյունաբերությունը շատ զարգացած է եղել, և հիմա նպատակն է վերադառնալ և նույնիսկ գերազանցել այն կարգավիճակը, որն այդ ոլորտում Հայաստանն ունեցել է Խորհրդային Միության տարիներին:
Քերոբյանը նշեց «Վանաձորի քիմպրոմ»-ի, Հայաստանում կաուչուկի և այլ արտադրությունների մասին: Այսպիսով, ֆորումի նպատակն է այդ ոլորտների զարգացումը, ռուս գործընկերների հետ համագործակցության հեռանկարների քննարկումը:
Ֆորումի շրջանակում ընդգծվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջոլորտային համագործակցության փորձի մասին, որը բավականին խորն է եղել դեռ նախկին Խորհրդային Միության տարիներին: Ֆորումի մասնակիցների թվում էին համապատասխան գերատեսչությունների և արդյունաբերական ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ, քիմիական և դեղագործական ընկերությունների ղեկավարներ և այլք:
ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, Ռուսաստանի Դ. Մենդելեևի անվան քիմիական տեխնոլոգիաների համալսարանի գիտական ղեկավար Ալեքսանդր Մաժուգան ֆորումի շրջանակում տեսաուղերձում, մասնավորապես, ասաց. «Ֆորումն ուղղված է Հայաստանի, Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ երկրների քիմիական, դեղագործական և կենսատեխնոլոգիական ոլորտում ընկերությունների համագործակցությանը և կառուցողական երկխոսությանը: Գիտական ոլորտում համագործակցությունը հայ-ռուսական հարաբերությունների անբաժանելի մասն է, որը խորը պատմական արմատներ ունի: Ռուսաստանը և Հայաստանը շատ լավ են հասկանում գիտական համագործակցության կարևորությունը»:
Դեռ 2021 թվականին Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևը և ՀՀ ԳԱԱ  նախագահ Աշոտ Սաղյանը Երևանում ստորագրել են ռուս-հայկական գիտական համագործակցության ճանապարհային քարտեզ: ՀՀ ԳԱԱ նախագահը գիտական դիսկուրսի, փորձի փոխանակման, գաղափարների քննարկման, հետագա համագործակցության համար այս ֆորումը համարեց ունիկալ հարթակ:
Ռուսաստանի դեղերի պետական ինստիտուտի տնօրեն Վլադիսլավ Շեստակովն էլ ընդգծեց, որ երբ աշխարհը լի է տնտեսական և քաղաքական հակասություններով, շատ կարևոր է բաց երկխոսության վարել, համագործակցել հուսալի գործընկերների հետ: Նա շեշտեց ՌԴ նախագահ  Վլադիմիր Պուտինի խոսքերը, որ Հայաստանը ՌԴ-ի համար հանդիսանում է ռազմավարական գործընկեր:
Միջոցառումը կարևոր քայլ կլինի այն խնդիրների իրականացման համար, որոնց մասին  խոսել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նա նշել է, որ ներկայիս միջազգային միջավայրում, երբ քայքայվում են ավանդական առևտրատնտեսական կապերն ու լոգիստիկ շղթաները, եվրասիական մեծ գործընկերություն ձևավորելու ռուսական նախաձեռնությունն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում, և նաև կյանքն է թելադրում անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՏՄ տարածքում ստեղծելու առանց խոչընդոտների, միասնական շուկա։

Новые перспективы для химических и фармацевтических компаний Армении и России: в Ереване проходит форум «ChemEX»
Новые перспективы для химических и фармацевтических компаний Армении и России: в
Ереване проходит форум «ChemEX»
Создаются новые перспективы для эффективного, конструктивного сотрудничества компаний Армении, России и стран ЕАЭС в сферах химической, фармацевтической и биотехнологической промышленности.
Как сообщает «Арменпресс», в Ереване 30 июня начался трехдневный форум «ChemEX 2022. Химия. Фарма. Биотех».
«Химия и фармацевтика - одни из приоритетных направлений для правительства Армении. У нас есть много программ, как развивать и улучшать эти отрасли экономики», - сказал министр экономики РА Ваан Керобян.
Министр подчеркнул, что в бытность Советского Союза химическая промышленность Армении была очень развита, и сейчас ставится цель вернуть и даже превзойти эту степень развития, которая была в Армении в этой сфере во времена Советского Союза.
Керобян упомянул «ВанадзорХимпром», завод каучук и другие производства Армении. Таким образом, целью форума является обсуждение вопросов развития этих направлений и перспектив сотрудничества с российскими партнерами.
Депутат Государственной Думы России, научный руководитель Университета химических технологий имени Д. Менделеева Александр Мажуга в видеообращении к участникам форума сказал: «Форум направлен на конструктивный диалог между Арменией, Россией, между компаниями химической, фармацевтической, биотехнологической сфер и на конструктивный диалог. Сотрудничество в научной сфере является неотъемлемой частью армяно-российских отношений, имеющих глубокие исторические корни. Россия и Армения очень хорошо понимают значение научного сотрудничества».
Еще в 2021 году президент Российской академии наук Александр Сергеев и президент Национальной академии наук Республики Армения Ашот Сагиян подписали в Ереване дорожную карту российско-армянского научного сотрудничества. Президент НАН РА посчитал этот форум уникальной площадкой для научной дискуссии, обмена опытом, обсуждения идей и дальнейшего сотрудничества.
Владислав Шестаков, директор Российского Государственного института лекарственных средств и надлежащих практик, подчеркнул, что даже тогда, когда мир полон экономических и политических противоречий, с надежными партнерами вполне возможно вести открытый диалог и сотрудничать. Он подчеркнул слова президента России Владимира Путина о том, что Армения является для России стратегическим партнером.
Форум станет важным шагом в реализации вопросов, о которых говорил президент России Владимир Путин. Он отметил, что в современных международных условиях, когда традиционные торгово-экономические связи и логистические цепочки разорваны, особую значимость приобретает российская инициатива по формированию крупного евразийского партнерства, так как жизнь диктует необходимость создания единого рынка ЕАЭС.