Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Իսրայելի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 29-ին ընդունել է Հայաստանում Իսրայելի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոել Լիոնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ազգային ժողովից, Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է նրան Հայաստանի Հանրապետությունում Իսրայելի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով բեղուն գործունեություն:
«Դեսպանությունները հիմնաքար են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար: Լիահույս եմ, որ Ձեր գործունեությունը հայ-իսրայելյան հարաբերությունների համար գործուն նշանակություն կունենա եւ կնպաստի միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացմանը»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Հանդիպմանը միջխորհրդարանական կապերի համատեքստում մեծապես կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը:
Երկուստեք արձանագրվել է, որ մեր ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային կապերի առկայությունն ու ճակատագրերի նմանությունը կարեւոր նախադրյալներ են համագործակցության բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու համար:

Ален Симонян принял посла Израиля в Армении
29 июня председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Государства Израиль в Армении Йоэля Лиона.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании, Ален Симонян поздравил его с назначением на должность чрезвычайного и полномочного посла Государства Израиль в Республике Армения, пожелав ему плодотворной деятельности.
«Посольства выступают краеугольным камнем развития двусторонних отношений. Уверен, что Ваша деятельность будет иметь действенное значение для армяно-израильских отношений и будет способствовать дальнейшему развитию межпарламентского сотрудничества», - отметил председатель НС.
На встрече в контексте межпарламентских связей была подчеркнута важность деятельности депутатских групп дружбы.
Обе стороны констатировали, что наличие историко-культурных связей и сходство судеб наших народов являются важными предпосылками для создания благоприятной атмосферы сотрудничества.