Ընդհանուր առմամբ, հավաքների, խոսքի ազատության իրավունքները հարգվել են և երաշխավորվել է բարենպաստ միջավայր. ՀՀ ՄԻՊ
Ընդհանուր առմամբ, հավաքների, խոսքի ազատության իրավունքները հարգվել են և
երաշխավորվել է բարենպաստ միջավայր. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը տեսաուղերձով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 50-րդ նստաշրջանի շրջանակներում անցկացվող Խաղաղ հավաքների հարցերով հատուկ զեկուցողի հետ քննարկմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ՄԻՊ-ը տեղեկացնում է, որ իր ուղերձում պաշտպան Գրիգորյանն անդրադարձել է COVID-19 համավարակի կանխարգելման միջոցառումների, ներառյալ արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի, ինչպես նաև 2020թ. պատերազմի, հայտարարված ռազմական դրության և դրան հաջորդած 2021թ. արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հետևանքով առաջացած իրավունքներին և ազատություններին ուղղված եզակի մարտահրավերներին:
Քրիստիննե Գրիգորյանը ընդգծել է, որ չնայած հետպատերազմյան տրավմատիկ մթնոլորտը քաղաքական և ոչ քաղաքական հավաքների համար ստեղծել է հատուկ միջավայր՝ հանրային խոսույթում ատելության խոսքի և բևեռացման ցայտուն գերակայությամբ՝ ընդհանուր առմամբ, հավաքների, ինչպես նաև խոսքի ազատության իրավունքները հարգվել են և երաշխավորվել է բարենպաստ միջավայր։
Ներկայացնելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից տարվող աշխատանքները՝ պաշտպանը նշել է, որ աշխատակազմը շարունակում է իրականացնել բոլոր ցույցերի և հավաքների մշտադիտարկում, արագ արձագանքման խմբերը մասնավոր հարցազրույցներ են անցկացնում բերման ենթարկվածների հետ, իրականացվում է զանգվածային լրատվության միջոցների և սոցիալական հարթակների մշտադիտարկում, ինչպես նաև շուրջօրյա՝ 24/7 թեժ գիծը տրամադրում է խորհրդատվություն և աջակցություն։ Աշխատակազմը արձանագրում է խախտումները, բացահայտում իրավապահների վարքագծի բացերը, պահանջում տրամադրել պարզաբանումներ և ներկայացնում է առաջարկություններ։
Եզրափակելով ելույթը՝ պաշտպանն անդրադարձել է արդի մարտահրավերներին, ինչպիսիք են՝ ամբոխի կառավարման համար նախատեսված դասընթացների բացակայությունը, ոստիկանության համար անբավարար ուղղորդումը և ոչ հստակ ստանդարտ օպերատիվ ընթացակարգերը, այդ թվում՝ ուժի համաչափ կիրառման և երկխոսության վերաբերյալ, կին ոստիկանների գրեթե բացակայությունը, հասարակության անդամների կողմից կիրառվող ատելության հռետորաբանությունը, ինչպես նաև  հավաքների կազմակերպիչների մոտ ժողովրդավարական խաղի կանոնների ընկալման բացերը:

In general, enabling environment for rights to assembly, freedom of speech ensured and respected – Ombudswoman
In general, enabling environment for rights to assembly, freedom of speech ensured and
respected – Ombudswoman
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Ms. Kristinne Grigoryan made a video statement during the interactive dialogue with Special Rapporteur on peaceful assembly held within the framework of the 50th regular session of the UN Human Rights Council, the Office of the Ombudswoman said.
In her statement Defender Grigoryan reflected on the unique challenges for the rights and freedoms generated as a consequence of COVID-19 pandemic measures, including the emergency situation regime as well as the war in 2020 and declared martial time, followed by early parliamentary elections in 2021.
Ms. Kristinne Grigoryan emphasized that, despite the post-war traumatic ambiance created a special environment for political and non-political assemblies with vivid dominance of polarization and hate-speech in public discourse, in general, the enabling environment for the rights to assembly as well as freedom of speech have been ensured and respected.
Presenting the work carried out by the Human Rights Defender’s Office, the Defender noted that the Office continues to closely monitor all the assemblies and rallies, the rapid response groups are holding private interviews with apprehended persons, the regular and social media are monitored, the 24/7 hot line provides advice and support. The Office register the violations, reveal the gaps in conduct of Law enforcement, request clarifications and provide recommendations.
Summarizing her speech, the Defender referred to the following remaining challenges: lack of tailored crowd control trainings, insufficient guidance and clear SOPs for Police, including on proportionate use of force and dialogue, almost absence of female police officers, hateful rhetoric by the side of public actors, as well as lack of understanding on rules of democratic game by organizers of assemblies.