Հայաստանի Հանրապետությունն ունի կլիմայական հավակնոտ օրակարգ. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի՝ որպես Կլիմայի փոփոխության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 26-րդ կոնֆերանսի նախագահող երկրի տարածաշրջանային դեսպան Դեյվիդ Մորանին և Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից, Համբարձում Մաթևոսյանը ներկայացրել է կլիմայի փոփոխության դեմ համաշխարհային պայքարին միացած Հայաստանի Հանրապետության գործողություններն ու միջոցառումները, ինչպես նաև անդրադարձել է առաջիկա գործողությունների պլանին՝ ընդգծելով, որ տնտեսության «կանաչ վերականգնումը» խրախուսելու նպատակով էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրով նախատեսվում է մինչև 2030թ. արևային էներգիայի արտադրության մասնաբաժինը հասցնել 15%-ի։
«Այս տեսանկյունից Կառավարության առաջնահերթություններից է նաև կանաչ և կայուն կենսակերպի  խթանումը և անցումը էլեկտրական շարժունակությանը»,- տեղեկացրել է փոխվարչապետը։
Դեսպան Դեյվիդ Մորանը բարձր է գնահատել համաշխարհային պայքարին միացած Հայաստանի ջանքերը և ընդգծել, որ Հայաստանի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի պահանջների ու դրույթների կատարման միջգերատեսչական համակարգման խորհուրդն իր ձևաչափով և ներառականությամբ լավագույն օրինակներից է։
Հանդիպմանը հաջորդել է Խորհրդի նիստը։
Դիմելով ներկաներին՝ փոխվարչապետը նշել է, որ կլիմայի փոփոխությունը գլոբալ մարտահրավեր է, և որևէ առանձին պետություն չի կարող դրան միայնակ դիմակայել՝ այդ համատեքստում կարևորելով ուժերի և ջանքերի մեկտեղումը։ «Հայաստանը անհրաժեշտ է համարում համաշխարհային միասնական արձագանք ցուցաբերել կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին և վերահաստատում է դեպի ցածր ածխածնային տնտեսության անցման հանձնառությունը»,- ընդգծել է Համբարձում Մաթևոսյանը և վստահեցրել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի կլիմայական հավակնոտ օրակարգ և բավականաչափ ներուժ՝ այդ ուղղությամբ առաջ շարժվելու և այդ համալիր ծրագրի բոլոր ուղղություններով տեսանելի ապագայում լուրջ արդյունքներ արձանագրելու համար։
Փոխվարչապետի, դեսպան Դեյվիդ Մորանի և Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի ողջույնի խոսքերին հաջորդել է օրակարգային հարցերի քննարկումը։ Մասնավորապես ներկայացվել են Կոնվենցիայի ներքո միջազգային աջակցության շրջանակներում տեղի ունեցող գործընթացները, «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ծրագիրը, Հայաստանում կլիմայի փոփոխության և դեռահասների մասնակցության վերաբերյալ «Գիտելիքի, վերաբերմունքի, փորձառության և վարքագծի» հետազոտության արդյունքները, անդրադարձ է կատարվել նաև ֆիսկալ որոշումների կայացման գործընթացում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության նկատառումների ինտեգրմանը։
2021թ. ապրիլին Կառավարությունը հաստատել է «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայից և Փարիզյան համաձայնագրից բխող՝ ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները 2021-2030թթ համար՝ սահմանելով մի շարք հավակնոտ թիրախներ, որոնց իրականացման համար կարևոր դերակատարում ունի այդ գործողությունները համակարգող միջգերատեսչական խորհուրդը: Դրանց շարքում են՝ մինչև 2030թ-ը 1990թ-ի նկատմամբ ջերմոցային գազերի արտանետումների 40%-ով նվազեցումը, Էլեկտրաէներգիայի արտադրության կառուցվածքում կանաչ էներգիայի տեսակարար կշռի ավելացումը, զանգվածային անտառապատումը և այլն: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որդեգրել է կլիմայի փոփոխության հետևանքների նկատմամբ երկրի դիմակայունության մակարդակի բարձրացման քաղաքականություն։ Այս նպատակով Կառավարությունը 2021թ-ի մայիսին հաստատել է Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը և 2021-2025թթ միջոցառումների ցանկը, որոնք միտված են բացահայտելու, լուծելու ու վերանայելու հարմարվողականության փոփոխվող կարիքները՝ նպաստելով հարմարվողականության բաղադրիչի ներառմանը տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման, ոլորտային քաղաքականությունների մշակման և ֆինանսական պլանավորման գործընթացներում։

Республика Армения имеет амбициозную климатическую повестку: вице-премьер Амбарцум Матевосян
25 мая вице-премьер Республики Армения Амбарцум Матевосян принял регионального посла Великобритании в качестве председателя 26-й Конференции Сторон Конвенции об изменении климата Дэвида Морана и посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джона Галлахера.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьер-министра, Амбарцум Матевосян представил действия и мероприятия Республики Армения, присоединившейся к всемирной борьбе против изменения климата. Он также коснулся плана предстоящих действий, подчеркнув, что стратегической программой развития сферы энергетики с целью поощрения «зеленого восстановления» экономики предусмотрено до 2030 года увеличить долю производства солнечной энергии до 15%.
«С этой точки зрения одним из приоритетов правительства является стимулирование зеленого и устойчивого образа жизни и переход к электрической мобильности», - сообщил вице-премьер.
Дэвид Моран высоко оценил усилия Армении, присоединившейся к всемирной борьбе, и подчеркнул, что Межведомственный координационный совет Армении по выполнению требований и положений Рамочной конвенции об изменении климата и Парижского соглашения по своему формату и инклюзивности является одним из лучших образцов.
За встречей последовало заседание Межведомственного совета.
Обращаясь к присутствующим, вице-премьер отметил, что изменение климата - глобальный вызов, и ни одно отдельно взятое государство не может противостоять этому в одиночку, и подчеркнул важность объединения сил и усилий. «Армения считает необходимым продемонстрировать единую мировую реакцию на вызовы изменения климата и подтверждает приверженность переходу к низкоуглеродной экономике», - подчеркнул Амбарцум Матевосян и заверил, что Республика Армения имеет весьма амбициозную климатическую повестку и достаточный потенциал для продвижения вперед в этом направлении и достижения в обозримом будущем серьезных результатов по всем направлениям этой комплексной программы.
За приветственными словами вице-премьера, посла Дэвида Морана и министра окружающей среды Акопа Симидяна последовало обсуждение вопросов повестки дня. Были представлены процессы международного содействия в рамках Конвенции, Программа построения национальных рамок прозрачности Армении в рамках Парижского соглашения, результаты исследования «Знания, отношение, опыт и поведение», касающегося изменении климата и участия подростков, также были затронуты вопросы интеграции соображений адаптации к изменению климата в процессе принятия бюджетных решений.
В апреле 2021 г. правительство Армении утвердило действия на национальном уровне, вытекающие из Рамочной конвенции об изменении климата и Парижского соглашения на 2021-2030 годы,  определив ряд амбициозных целей, для реализации которых важную роль играет Межведомственный совет, координирующий эти действия. Правительство Республики Армения приняло политику повышения уровня устойчивости страны к последствиям изменения климата. С этой целью в мае 2021 года правительство утвердило национальный план действий по адаптации к изменению климата и список мероприятий на 2021-2025 годы, направленных на выявление, решение и пересмотр меняющихся потребностей адаптации, способствуя включению компонента адаптации в процессы территориального управления и местного самоуправления, разработки отраслевой политики и финансового планирования.