ԿԺԴՀ-ն կատարել Է միջուկային ռազմամթերքի ճայթեցնող սարքի փորձարկումներ. Yonhap
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն կատարել Է միջուկային ռազմամթերքի ճայթեցնող սաքի փորձարկումներ: Մայիսի 25-ին այդ մասին հաղորդել Է Yonhap գործակալությունը՝ վկայակոչելով Կորեայի Հանրապետության նախագահի դիվանատունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նշվել Է, որ  յոթերորդ միջուկային փորձարկումների նախապատրաստման շրջանակներում (ԿԺԴՀ-ն) փորձարկում Է միջուկային ճայթեցնող սարքի աշխատանքը»,- ասել Է Կորեայի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի ազգային անվտանգության վարչության պետի տեղակալ Կիմ Թե Հյոն: Այդ աշխատանքն ընթացել Է ոչ Փունգերիի միջուկային զինափորձարանում, ասել Է նա: Նա նաեւ նշել Է, որ միջուկային փորձարկումների անցկացման հավանականությունն առաջիկա երկու ամսում փոքր Է, բայց դրանից հետո բակավականչափ Էական:
Մայիսի 24-ին ավարտվել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի այցը Ճապոնիա, մայիսի 20-ից մինչեւ 22-ը նա եղել Է Հարավային Կորեայում: Մինչ այդ Վաշինգտոնում եւ Սեուլում հայտարարել են հրթիռային արձակումներ անցկացնելու հնարավորության մասին Միացյալ Նահանգների ղեկավարի ասիական շրջագայության ժամանակ: ԱՄՆ-ը եւ Կորեայի Հանրապետությունը նաեւ ասել են մայիսին ԿԺԴՀ-ի կողմից միջուկային փորձարկումների կազմակերպման հնարավորության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Yonhap: КНДР провела испытания детонирующего устройства ядерного боеприпаса
КНДР провела испытания детонирующего устройства ядерного боеприпаса. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщило агентство Yonhap со ссылкой на офис президента Республики Корея.
"Было замечено, что в рамках подготовки к седьмым ядерным испытаниям [КНДР] испытывает работу ядерного детонирующего устройства", - сказал первый заместитель управления по национальной безопасности администрации президента Республики Корея Ким Тхэ Хё. Такая работа шла не на ядерном полигоне Пхунгери, отметил он.
Он также рассказал, что вероятность проведения ядерных испытаний в ближайшие два дня мала, но после этого достаточно существенна. "По-видимому, руководство Северной Кореи пока не приняло решение [о времени]", - добавил он.
Во вторник завершился визит президента США Джо Байдена в Японию, с 20 по 22 мая он был в Южной Корее. До этого в Вашингтоне и Сеуле заявляли о возможности проведения ракетных пусков во время азиатского турне американского лидера. США и Республика Корея также говорили о возможности организации ядерных испытаний КНДР в мае.