ԵՄ-ն թույլ չի տա, որ Ուկրաինայի սպառազինությունը սպառվի․ Բորել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը թույլ չի տա, որ Ուկրաինան սպառի զենքը և ռազմական տեխնիկան Դոնբասում ռազմական գործողությունների կրիտիկական պահին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ԵՄ պաշտպանության խորհրդի նիստի արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսին ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությանը։
«Այժմ հակամարտությունը կրիտիկական փուլում է, մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Ուկրաինայի ռազմական տեխնիկան ու սպառազինությունը սպառվեն»,- ասել է նա։
Դիվանագիտության ղեկավարը հավելել է, որ ԵՄ երկրներն ունեն բավարար ռեսուրսներ՝ շարունակելու նույն ինտենսիվությամբ անխափան զենք մատակարարել Ուկրաինային։ «ԵՄ-ն ունի բավարար ռեսուրսներ՝ ապահովելու, որ ռազմական տեխնիկայի և զենքի մատակարարումը շարունակվի առանց ընդհատումների նույն մակարդակով այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է», - ասել է Բորելը՝ ևս մեկ անգամ հաստատելով Ուկրաինայի ռազմական հաղթանակն ապահովելու ցանկությունը։
Նա հիշեցրել է, որ մայիսի 16-ին ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները հավանություն են տվել խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից ևս 500 միլիոն եվրոյի հատկացմանը Ուկրաինային զենք մատակարարելու համար՝ այդ նպատակների համար հատկացված ընդհանուր գումարը հասցնելով 2 միլիարդ եվրոյի։
Բորելն ընդգծել է, որ տեխնոլոգիաների ոլորտում Ուկրաինայի ռազմական կորուստները փոխհատուցելու եվրոպական ջանքերը սրանով չեն սահմանափակվում։ «Սրանից դուրս մենք պետք է հաշվի առնենք նաև այն երկկողմանի մատակարարումները, որոնք իրականացնում են ԵՄ երկրները, ես պատրաստ չեմ նշել դրանց ընդհանուր ծավալը, բայց այն շատ մեծ է»,- ասել է Բորելը։
Բորելը մանրամասնել է, որ ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան ստեղծել են առանձին համատեղ թիմ՝ օգնելու հետաքննելու Ուկրաինայում ռազմական հանցագործությունները։

ЕС не допустит, чтобы у Украины закончились оружие и военная техника: Боррель
Евросоюз не допустит, чтобы у Украины закончились оружие и военная техника в критический момент военных действий в Донбассе. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил во вторник глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС по обороне.
"Сейчас война находится на критическом этапе. Мы не можем позволить, чтоб военная техника и вооружения Украины закончились", - сказал он.
Глава дипломатии добавил, что страны ЕС имеют достаточно ресурсов, чтобы продолжать снабжать оружием Украину без перебоев с неизменной интенсивностью. "У ЕС достаточно ресурсов, чтобы поставки военной техники и оружия продолжались без перебоев на прежнем уровне столько, сколько нужно", - заявил Боррель, в очередной раз подтвердив стремление обеспечить военную победу Украины.
Он напомнил, что в понедельник главы МИД ЕС одобрили выделение еще €500 млн из Европейского фонда мира на поставки оружия Украине, доведя общую сумму выделенных на эти цели средств до €2 млрд.
Боррель подчеркнул, что этим европейские усилия по восполнению военных потерь Украины в технике не ограничиваются. "Сверх этого надо также учитывать двусторонние поставки, которые осуществляют страны ЕС. Я не готов назвать их суммарный объем, но он очень велик", - отметил Боррель.
Миссия гражданских советников ЕС вернулась в Киев для поддержки организации контроля границ и расследования военных преступлений, сказал Боррель. "Наша миссия советников сегодня вернулась в Киев. Она поможет украинским властям посредством гражданской деятельности в вопросах контроля границ и расследования военных преступлений", - добавил он.
Боррель уточнил, что ЕС, США и Великобритания создали отдельную совместную группу, которая будет помогать в расследовании военных преступлений на Украине.