ՏԿԵ փոխնախարարն ու Զարգացման Ֆրանսիական գործակալության ներկայացուցիչները քննարկել են ՀՀ-ում երկաթուղային ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը հանդիպել է Զարգացման Ֆրանսիական գործակալության ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման նպատակն էր քննարկել ՀՀ-ում երկաթուղային ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարները։
Արմեն Սիմոնյանը, ողջունելով հյուրերին, ընդգծել է, որ դեռևս նախորդ հանդիպմանը քննարկվել էր Վանաձորից Ֆիոլետովո երկաթուղային ենթակառուցվածքների ստեղծման հարցը և այժմ տեղում կարող են ծանոթանալ այդ հատվածին։
Զարգացման ֆրանսիական գործակալության ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են երկաթուղային ենթակառուցվածքների համար նպաստավոր տարածքներում դրանց բացակայության պատճառների, պետության կողմից տրամադրվող սուբսիդիայի, հարևան երկրների՝ մասնավորապես Վրաստանի հետ ուղևորա և բեռնափոխադրումների զարգացման մասին։
Գործակալության ներկայացուցիչները նշել են, որ տվյալ ոլորտում ուսումնասիրությունների արդյունքները կարևոր են հետագա աշխատանքների համար և խոշոր ներդրումների համար անհրաժեշտ կլինի հիմնավորված կոմերցիոն ռազմավարության ծրագիր։
Նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է երկաթուղային ոլորտում Հայաստանի ունեցած ռեսուսրները, զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները, պատասխանել գործընկերներին հետաքրքրող հարցերին։ Քննարկվող ուղղություններից բացի, Արմեն Սիմոնյանը ԶՖԳ գործընկերներին առաջարկել է դիտարկել նաև երկաթուղային ենթակառուցվածքների զարգացման այլ ուղղություններ ևս։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուսումնասիրությունների ավարտից հետո հանդիպել՝ արդյունքների հիման վրա հետագա աշխատանքները կազմակերպելու համար։

Замминистра ТУ и представители ФАР обсудили перспективы развития железнодорожных инфраструктур Армении
Замминистра ТУ и представители ФАР обсудили перспективы развития железнодорожных
инфраструктур Армении
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Армен Симонян встретился с представителями Французского агентства развития.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения, распространенного министерством, целью встречи было обсуждение перспектив развития железнодорожной инфраструктуры Армении.
Приветствуя гостей, Армен Симонян подчеркнул, что на предыдущей встрече обсуждался вопрос создания железнодорожной линии из Ванадзора в Фиолетово, теперь они на месте могут ознакомиться с этим участком.
Представители Французского агентства развития интересовались причинами их отсутствия в районах, благоприятных для железнодорожной инфраструктуры, государственными субсидиями, развитием прямых грузоперевозок в соседние страны, в частности в Грузию.
Представители агентства отметили, что результаты исследований в этой области могут быть использованы для дальнейшей работы, масштабные инвестиции потребуют грамотной коммерческой стратегии.
Заместитель министра подробно представил ресурсы Армении в железнодорожной сфере, приоритетные направления развития, ответил на вопросы партнеров. Помимо обсуждаемых направлений, Армен Симонян предложил партнерам из ФАР рассмотреть и другие направления развития железнодорожной инфраструктуры.
Достигнута договоренность после завершения исследований встретиться для организации дальнейшей работы.